Polska po 1989 roku

13.03.2018

J. Kopcińska: B. Cichocki rozmawia w Londynie z przedstawicielami ważnych środowisk żydowskich

Joanna Kopcińska. Fot. P. Supernak Joanna Kopcińska. Fot. P. Supernak

Wiceszef MSZ Bartosz Cichocki przebywa w Londynie, gdzie rozmawia z przedstawicielami ważnych środowisk żydowskich m.in. o nowelizacji ustawie o IPN - poinformowała we wtorek rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Rzeczniczka rządu powiedziała w RMF FM, że Cichocki w Londynie "faktycznie wyjaśnia wątpliwości" związane z nowelą o IPN - "to, że wolność słowa nie jest zagrożona, możliwość prowadzenia badań historycznych, kulturalnych działań i działalności artystycznej".

Jednocześnie wskazała, że wiceszef spraw zagranicznych rozmawia nie tylko o przepisach dot. IPN. "Rozmawia też szeroko o tym np., że należy poszerzyć działania edukacyjne" - dodała.

Jak podkreśliła, tematy dotyczą m.in. wyjazdów młodzieży izraelskiej do Polski. "Tak, aby mogły te osoby - które nasz kraj odwiedzają - poznać nie tylko miejsca kaźni, czyli de facto te tworzone przez Niemców obozy (...), ale odwiedzać też np. Wawel, Zamek Królewski" - powiedziała Kopcińska.

Nowelizacja ustawy o IPN weszła w życie 1 marca. Zakłada ona m.in., że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela i USA.

Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę 6 lutego, a następnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy ustawy nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa oraz przeanalizował kwestię tzw. określoności przepisów prawa.(PAP)

autor: Anna Tustanowska

amt/ hgt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL