Nie do końca wykorzystujemy potencjał Polaków żyjących poza krajem – ocenił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas odbywającego się w Jasionce k. Rzeszowa Kongresu 60 milionów.
"Jest nas dużo. Jest naprawdę bardzo wielu Polaków na całym świecie. Jeżeli porównujemy się do innych krajów, to Polska diaspora jest czwartą największą diasporą na świecie" – mówił Kwieciński. Podkreślił, że "to jest olbrzymi potencjał, który nie do końca wykorzystujemy".
"Dopiero jak gdzieś podróżujemy dowiadujemy się, że mamy wspaniałych naszych ambasadorów. (…) Wszędzie, gdzie zaglądamy mamy kogoś znajomego, czy w biznesie, czy w kulturze, czy mediach, czy w polityce. To jest ten potencjał, który chcielibyśmy jako rząd wykorzystać" – zaznaczył minister.
Zwracając się do zebranych w Jasionce zauważył, że "Polska staje się w tej chwili świetnym przykładem sukcesu nie tylko w Europie, ale i na świecie".
"Właśnie przed chwileczką dostałem potwierdzenie, że wzrost Polski w drugim kwartale to było 4,5 proc., czyli cztery razy tyle ile wynosi wzrost w strefie euro, czyli wśród tych najbogatszych krajów członkowskich UE" – dodał.
Zdaniem Kwiecińskiego oznacza to, że "bardzo szybko gonimy w tej chwili Zachód". "Zaczynamy przeganiać już pierwsze kraje członkowskie. Z grupy najbogatszych krajów przegoniliśmy w zeszłym roku Grecję, a w tym roku mamy przegonić Portugalię. Przed nami są kolejne kraje - Włochy, Hiszpania, Niemcy" - powiedział.
Minister inwestycji i rozwoju zachęcał do współpracy. "Każdy nasz region, każde nasze województwo, to tak jak mały kraj członkowski UE, bo każdy region ma ok. 2,5 mln mieszkańców. Zapraszamy do współpracy, do współpracy nie tylko na poziomie rządowym, bo to nam się naprawdę świetnie w tej chwili udaje, ale zapraszamy do współpracy indywidualnej, do tworzenia nowych projektów, tworzenia biznesu" – mówił.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w liście do uczestników Kongresu 60 milionów przypomniał, że spośród 20 mln Polaków żyjących poza krajem jedna trzecia urodziła i ukształtowała się w Polsce.
"Kongres 60 milionów to nie tylko wydarzenie angażujące najbardziej aktywnych Polaków z kraju i z zagranicy przyczyniających się do integracji rozproszonej po świecie polskiej społeczności. To nie tylko miejsce spotkań o charakterze biznesowym, to także platforma komunikacji i wymiany doświadczeń dla najbardziej aktywnych i przedsiębiorczych. To wreszcie płaszczyzna wymiany międzynarodowej oraz międzypokoleniowej w najnowocześniejszym wymiarze" – napisał marszałek Karczewski.
Amerykańska dziennikarka telewizyjna Rita Cosby, córka powstańca warszawskiego, w wystąpieniu otwierającym kongres zauważyła, że "jako dziennikarka pracująca przez dekady w Białym Domu" nigdy nie widziała, żeby "Polska była tak bardzo szanowana jak teraz".
Podziękowała osobom z obu krajów zabiegającym o zniesienie wiz dla Polaków wyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych. "Jestem przekona, że już niedługo Polacy nie będą potrzebowali wiz. Jesteśmy jednym z największych sojuszników USA i nie powinniśmy zabiegać o wizy, żeby tam jechać" – dodała Cosby.
Podkreśliła, że Polacy z kraju i zagranicy "są we wspólnocie". "Mówię wszystkim, że nie jestem Amerykanką, ale Polką mieszkającą w Ameryce" – zaznaczył.
Uczestnicy kongresu w Jasionce w środę odwiedzili Jezioro Solińskie w Bieszczadach, gdzie odbyły się regaty. Rywalizowały ekipy m.in. z Polski, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii i z Francji.
W czwartek zwiedzali Kraków. Obejrzeli tam m.in. spektakl "Bracia Polacy znad Wisły" w wykonaniu Krakowskiego Teatru Komedia. W tym dniu odbył się również turniej golfa.
Natomiast w piątek po uroczystym otwarciu kongresu zaplanowano kilkanaście paneli tematycznych. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce rozmawiano m.in. o promocji polskich regionów wśród Polonii, gospodarczym potencjale Polski, turystyce, promocji polskich produktów.
Uczestniczyli w nich m.in. eksperci, prezesi, członkowie zarządu polskich oraz zagranicznych firm i instytucji wspierających biznes, np. Real Estate Investment Miami, DM2 Agency (Wielka Brytania), Polska Grupa Telemedyczna czy Centrum Medyczne Medyk.
W kongresie uczestniczyło ok. 500 osób. W tym roku jest to już piąta jego edycja, po edycjach w Miami, Londynie, Berlinie i w Buffalo.
Patronat medialny nad imprezą objęła Polska Agencja Prasowa. (PAP)
Autor: Alfred Kyc
kyc/ mmu/