Okupacja niemiecka

12.03.2018

J. Muszkowska-Penson otrzyma tytuł honorowej obywatelki miasta Gdańska

Joanna Muszkowska-Penson. Fot. PAP/D. Kulaszewicz Joanna Muszkowska-Penson. Fot. PAP/D. Kulaszewicz

Joanna Muszkowska-Penson, więźniarka Ravensbrueck, działaczka opozycji antykomunistycznej i osobisty lekarz Lecha Wałęsy, zostanie honorową obywatelką miasta Gdańska. Przyznanie jej najwyższego wyróżnienia miasta Gdańska to inicjatywa klubu PO i prezydenta.

W Radzie Miasta Gdańska zasiada 22 radnych PO i 12 radnych PiS. Uchwała o nadaniu Muszkowskiej-Penson tytułu honorowej obywatelki miasta Gdańska trafi na sesję RMG w marcu.

"Od długiego czasu rozmawialiśmy w gronie radnych i nie tylko o tym, aby uhonorować panią Joannę tym tytułem. Reprezentuje ona bowiem pierwsze pokolenie, które urodziło się po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. To pokolenie zwano pokoleniem +Kolumbów+, albo +rocznik 1920+. Stosunkowo krótko cieszyło się wolnością i zostało poddane najtrudniejszemu egzaminowi życia, czyli egzaminowi dojrzałości w czasie wojny. Jej życie to gotowy scenariusz na film" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Przyznał, że Muszkowska-Penson "długo się opierała" zanim zgodziła się przyjąć propozycję nadania jej najwyższego wyróżnienia miasta Gdańska.

"Jest ona bowiem jedną z najbardziej skromnych osób, jaką kiedykolwiek w życiu spotkałem. Nie chce żadnych zaszczytów. Ona mówi: +mi to nie jest potrzebne+. Nie zabiega o honory, ale nam, wspólnocie gdańskiej, jest to potrzebne" - podkreślił prezydent.

"Będzie dla nas zaszczytem, że pani Muszkowska-Penson przyjmie tytuł honorowej obywatelki miasta Gdańska, dodając blasku temu wyróżnieniu. Jej postać to droga życiowa człowieka służby, ofiarnej i cierpliwej. Może być wzorcem nie tylko dla środowiska medycznego, ale dla wszystkich Polaków. Udowadnia swoim życiem, że jednostka wiele może zdziałać w historii" - ocenił Adamowicz.

Data nadzwyczajnej sesji RMG, podczas której wręczony zostanie tytuł honorowej obywatelki miasta Gdańska, nie jest jeszcze znana. Jej termin uzależniony jest od planów córki Muszkowskiej-Penson, pełniącej obecnie funkcję prorektora na uniwersytecie w Glasgow (Szkocja), która, według życzenia laureatki, ma także uczestniczyć w uroczystości.

Przewodniczący klubu PO Piotr Borawski zapowiedział, że PO złoży jednocześnie na marcową sesję RMG projekt dotyczący zmiany uchwały z 1993 r. poprzez zastąpienie słowa "Honorowego Obywatela Miasta Gdańska" na "Honorowej Obywatelki lub Honorowego Obywatela Miasta Gdańska". Jak tłumaczył, poprawka ta nawiązuje do art. 33 ust. 1 konstytucji RP, mówiącego o równości praw kobiet i mężczyzn, a także do podpisanej przez Gminę Miasta Gdańska 29 września 2017 r. Karty Różnorodności.

Prof. Joanna Muszkowska-Penson urodziła się 25 października 1921 r. w Warszawie. Jest absolwentką Akademii Medycznej w Łodzi.

W latach 1940-1941 żołnierz Związku Walki Zbrojnej w Warszawie. W marcu 1941 aresztowana przez gestapo, więziona na Pawiaku, od września 1941 w obozie koncentracyjnym w Ravensbrueck, uwolniona w kwietniu 1945 r.

W latach 1950-1980 zatrudniona w Klinice Chorób Nerek Akademii Medycznej w Gdańsku. W latach 1980-1991 ordynator oddziału wewnętrznego Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku. W tej uczelni przeszła wszystkie stopnie medycznego wtajemniczenia – w 1961 została doktorem, w 1971 doktorem habilitowanym, w 1976 profesorem tytularnym. Specjalizowała się w chorobach wewnętrznych, zajmowała się naukowo chorobami nerek.

W sierpniu 1980 z personelem Szpitala Wojewódzkiego służyła pomocą medyczną strajkującym w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Od sierpnia 1980 do 1990 r. - osobisty lekarz i tłumacz Lecha Wałęsy. W 1988 r. była tłumaczem podczas spotkań Margaret Thatcher i Francois Mitteranda z Lechem Wałęsą w Gdańsku. W Solidarności od września 1980 roku.

Od dnia wprowadzenia stanu wojennego, 13 grudnia 1981 do lipca 1982 ukrywała w swoim mieszkaniu działaczy Ruchu Młodej Polski oraz organizowała opiekę lekarską dla ukrywających się działaczy podziemia.

Od 1982 r. pracowała społecznie w punkcie charytatywnym przy parafii św. Brygidy przy rozdzielaniu lekarstw i sprzętu medycznego z Zachodu; od 1983 organizowała hospicjum Pallotinum (prowadzonym przez ks. Eugeniusza Dutkiewicza).

Kolporterka podziemnych wydawnictw; 14 czerwca 1984 r. aresztowana, przetrzymywana w areszcie śledczym w Gdańsku, zwolniona po kilku dniach. Od 1991 jest na emeryturze. Od 2006 r. pracuje jako wolontariusz w biurze Wałęsy.

Jej mężem był Jakub Penson, lekarz w getcie w Warszawie, a w latach 50. i 60. ub. rektor Akademii Medycznej w Gdańsku.

W 2006 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. odebrała Odznakę Honorową "Za zasługi dla ochrony praw człowieka" przyznawaną przez Rzecznika Praw Obywatelskich. (PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL