Okrągły stół

05.02.2019

J. Sellin: będziemy proponować połączenie warszawskich obchodów dwóch rocznic - 2 i 4 czerwca

Będziemy proponować połączenie warszawskich obchodów dwóch rocznic 2 i 4 czerwca - poinformował wiceminister kultury Jarosław Sellin. Przypomniał, że 2 czerwca, przypada 40. rocznica pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, a 4 czerwca - 30. rocznica. wyborów czerwcowych.

Sellin pytany we wtorek na antenie Radia Zet o obchody 30. rocznicy wyborów czerwcowych, podkreślił, że to "bardzo ważna rocznica". "My będziemy zresztą proponować obchody dwóch rocznic 2 i 4 czerwca" - poinformował. Pytany, czy chodzi o połączenie obchodów, odpowiedział: "tak".

Przypomniał, że 2 czerwca mija 40 lat od pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, która trwała od 2 do 10 czerwca 1979 r. To wówczas papież wypowiedział w Warszawie słynne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi". W ocenie Sellina "od tego momentu naprawdę się policzyliśmy i zaczął się ruch Solidarności, który się formalnie ukonstytuował rok później".

Dodał, że 4 czerwca 1989 r. mija 30 lat od chwili "kiedy Polacy, po tych 10 latach walki, rozpoczętej od pielgrzymki papieskiej, w wyborach powiedzieli: +mamy dosyć władzy komunistów+".

"My takie uroczystości będziemy proponowali w Warszawie w dniach 2,3,4 czerwca" - poinformował. Dodał, że jest zainteresowany tym, "jakie uroczystości będą zaplanowane w kolebce Solidarności w Gdańsku. Prawdopodobnie Europejskie Centrum Solidarności będzie zaangażowane w organizację tych uroczystości".

Na pytanie, czy to nie będzie to licytacja i rywalizacja, odpowiedział: "na razie słyszę od samorządowców związanych z Platformą Obywatelską, że oni chcą nie tylko obchodzić rocznicę, ale chcą jakaś akcję polityczną uruchomić związaną z 4 czerwca". "Mają oczywiście prawo, a my mamy prawo to oceniać" - zaznaczył wiceminister kultury.

Dopytywany, czy uroczystości będą 2,3,4 czerwca w Warszawie, odpowiedział: "tak, my takie plany mamy, żeby przypomnieć i 40. rocznicę tej pierwszej pielgrzymki papieskiej do Polski i 30. rocznicę odrzucenia władzy komunistów przez Polaków - 4 czerwca 1989 r.".

W niedzielę 4 czerwca 1989 r. odbyła się pierwsza tura wyborów do Sejmu i Senatu. Wzięło w niej udział 62 proc. uprawnionych do głosowania. W wyborach do Senatu kandydaci Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" uzyskali 92 mandaty, strona koalicyjno-rządowa ani jednego.

Z kolei w wyborach do Sejmu Solidarność zdobyła 160 ze 161 możliwych do zdobycia miejsc. 

Druga tura odbyła się 18 czerwca 1989 r. Do urn wyborczych udało się tylko 25 proc. uprawnionych do głosowania. W jej wyniku Solidarność zdobyła jedyny brakujący jej mandat poselski oraz 7 z 8 pozostałych do obsadzenia mandatów senatorskich.

Ostatecznie więc kandydaci Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" uzyskali w wyborach 260 miejsc w 560-osobowym Zgromadzeniu Narodowym. Wybory zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności. Jego rozmiary zaskoczyły nie tylko komunistów, ale także stronę solidarnościowo-opozycyjną.

Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w dniach 2-10 czerwca 1979 r. papież Jan Paweł II odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Kraków i były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz. Wizyta miała duże znaczenie nie tylko dla Kościoła w Polsce, lecz także pośrednio przyczyniła się do odzyskania przez Polskę pełnych swobód demokratycznych. Zdaniem wielu analityków to, co papież mówił podczas tej wizyty, przyczyniło się do powstania w następnym roku Solidarności. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ wj/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL