Polska po 1989 roku

09.10.2017

J. Sellin: lepiej, by referendum konstytucyjne nie odbywało się 11 listopada 2018 r.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Fot. PAP/J. Kamiński Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Fot. PAP/J. Kamiński

Lepiej by było, żeby zapowiadane przez prezydenta Andrzeja Dudę referendum konstytucyjne odbyło się trochę wcześniej lub później, a nie dokładnie 11 listopada 2018 roku, bo to może zakłócić obchody 100-lecia niepodległości - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego był w poniedziałek w radiowych "Sygnałach dnia" pytany m.in. o inicjatywę prezydenta, by w stulecie niepodległości, 11 listopada 2018 roku, przeprowadzić referendum konstytucyjne.

Powiedział, że podziela krytyczną opinię marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego w sprawie terminu ewentualnego referendum.

"Jestem pełnomocnikiem rządu ds. obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i wolałbym, by 11 listopada 2018 roku był dniem, w którym przede wszystkim przeżywamy wspaniałe święto historyczne, zwycięstwo naszych przodków i by były to uroczystości jednoczące, natomiast wprowadzanie w tym dniu jakiegokolwiek elementu politycznego dzieli i zakłóci to świętowanie jedności" - powiedział Sellin.

Przyznał, że może to niektórym utrudnić nawet pogodzenie udziału w referendum i obchodach. "Człowiek chce przyjechać na jakąś uroczystość państwową, a jednocześnie musi myśleć, że gdzieś w swoim okręgu musi pójść do urny wyborczej" - mówił.

"Uważam, że lepiej by było, jeśli pan prezydent to referendum chce przeprowadzić, to troszkę wcześniej, lub troszkę później, a nie 11 listopada" - zaznaczył wiceminister kultury.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji podczas uroczystości w Święto Konstytucji 3 Maja. O inicjatywie ponownie wypowiedział się w najnowszym wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy".

Wyjaśniał, że zależy mu na tym, by referendum to odbyło się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - 11 listopada 2018 r. lub trwało dwa dni: 10 i 11 listopada. 11 listopada, to również - wynikający z Kodeksu wyborczego - termin wyborów samorządowych.

"Zależy mi, żeby referendum odbyło się 11 listopada 2018 roku, bo to jest ważna dla Polaków data. Nigdy nie mówiłem, że referendum musi się odbyć razem z wyborami samorządowymi. Uważam, że jest dobrym pomysłem, by dać się Polakom wypowiedzieć w tej sprawie wcześniej, jeszcze zanim pojawi się gotowy projekt konstytucji przygotowany przez ekspertów" - zaznaczył. "Złożę odpowiedni wniosek do Senatu i Senat to oceni. Na razie prowadzimy debaty w całej Polsce (...) i widać, że ludzie chcą o tym rozmawiać" - oświadczył prezydent.(PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ mag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL