5 czerwca w Sali Koncertowej na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Jan Paweł II – lider przemian wolnościowych w Polsce i na świecie”, organizowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundację Konrada Adenauera oraz Narodowe Centrum Kultury.
Jak poinformowała rzeczniczka Centrum Myśli Jana Pawła II Joanna Korzeniewska, konferencja jest organizowana z okazji obchodów 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski - wydarzenia, które w opinii wielu historyków było początkiem końca komunizmu w Polsce i całej Europie Wschodniej. Dodał, że jej uczestnicy będą dyskutować m.in. nad tym, co nam zostało po pierwszej pielgrzymce Jana Pawła do Polski 40 lat później.
W ramach obchodów Centrum Myśli Jana Pawła II opublikuje nieznane dotąd przemówienie papieża, wygłoszone do Rady Głównej Episkopatu Polski w 1979 r., które pokazuje daleko zakrojoną wizję przemian społecznych oraz cele pielgrzymki do ojczyzny.
Papież był przekonany, że sprawy, które toczą się w Polsce, mają znaczenie światowe. Tych zresztą słów użył wprost podczas swojego niepublikowanego przemówienia do Rady Głównej KEP na Jasnej Górze w 1979 roku – tłumaczy dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska, ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II. "Nie byłoby przemian wolnościowych, zwłaszcza roku 1989, gdybyśmy jako społeczeństwo nie podjęli odpowiedzialności najpierw za samych siebie, a potem za Polskę i Europę" - podkreśla ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II.
Jej zdaniem pielgrzymka Jana Pawła II była bezprecedensowa pod wieloma względami: była to pierwsza w tysiącletniej historii naszego kraju wizyta apostolska głowy Kościoła katolickiego oraz pierwsza pielgrzymka do państwa bloku komunistycznego. Wiemy też, że Jan Paweł II przyjechał z wizją dla Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej. "Wydarzenie było przemyślane krok po kroku i zorientowane m.in. na pokazanie Polakom ich autonomii, niezależności od władz komunistycznych. Była to też jedna z pierwszych pielgrzymek Jana Pawła II uważnie obserwowana przez korespondentów, intelektualistów i polityków z całego świata, wyznaczająca kierunek pontyfikatu i całego Kościoła" - zaznaczyła Żukowska-Gardzińska.
"Papież zdawał sobie sprawę, że pielgrzymka odbywa się w roku pierwszych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Miał świadomość, jak ważna jest zmiana mentalności Europejczyków w kontekście rozumienia, czym jest komunizm i dlaczego jest ideologią, od której należy jak najszybciej odejść" – mówi dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk. Dodał, że trzeba pamiętać, że Europa Zachodnia posługiwała się wypaczonym, więc nieprawdziwym wyobrażeniem o tym, co dzieje się na jej wschodnim krańcu.
"Podróż do Polski i nakreślona w trakcie jej trwania perspektywa zmiany obejmowała swoją propozycją powrót do antropologii personalistycznej, który okazał się przełomem kulturowym i nadał nowy kształt całej Europie. "Z dzisiejszej perspektywy możemy ocenić i zrozumieć, dlaczego w roku 1979 papież mówił do nas: +Polska nie leży tylko w Polsce, ale w całym świecie+. Odwaga do wzięcia odpowiedzialności, cały proces walki światopoglądowej, który tu i w krajach ościennych się toczył, miał swój początek m.in. w osobie Jana Pawła II, który już w 1979 roku uruchomił proces geopolitycznych zmian" - podkreślił Senk.
"Analizując historię możemy obserwować, jak wysiłki podjęte przez Polaków w 1979 roku przeobraziły się w szereg działań, które doprowadziły do Solidarności, wolnych wyborów, w końcu do współpracy międzynarodowej w NATO czy Unii Europejskiej" – komentuje Żukowska-Gardzińska. "Stąd można uważać, że wiele wydarzeń, których rocznicę obchodzimy w tym roku, może mieć swój początek w przesłaniu Jana Pawła II do Polaków w roku 1979 i w latach kolejnych" - dodała.
Według ekspertki Centrum Myśli Jana Pawła II, jednym z najważniejszych wydarzeń rocznicowych będzie publikacja wspomnianego wcześniej nieznanego dotąd przemówienia papieskiego, wygłoszonego w trakcie pierwszej pielgrzymki do ścisłego kierownictwa Kościoła katolickiego w Polsce – Rady Głównej Episkopatu Polski. Podczas zamkniętego spotkania papież podzielił się programem swojego pontyfikatu, szczegółami rozmów z przedstawicielami partii komunistycznej, mówił o przygotowaniach do pielgrzymki, jej celach, znaczeniu, ale także o początkach współpracy polskiego papieża z Kurią Rzymską.(PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ mhr/