Polska po 1989 roku

30.06.2019

Japońska para książęca zwiedziła Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Książę Akishino (2L) i księżna Kiko (L) zwiedzają Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie w towarzystwie dyrektora placówki Sławomira Paszkieta. Fot. PAP/R. Pietruszka Książę Akishino (2L) i księżna Kiko (L) zwiedzają Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie w towarzystwie dyrektora placówki Sławomira Paszkieta. Fot. PAP/R. Pietruszka

Japońska para książęca – następca tronu książę Akishino z małżonką księżną Kiko – zwiedziła w niedzielę Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Bardzo ucieszyłem się, kiedy książę powiedział, że zna historię Marii Skłodowskiej-Curie od dzieciństwa – powiedział dyrektor placówki Sławomir Paszkiet.

"To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy powitać Ich Cesarskie Wysokości w skromnych progach naszego muzeum. Muzeum jest tak skromne, jak skromna była Maria Skłodowska-Curie od urodzenia do śmierci" - podkreślił Sławomir Paszkiet.

"Bardzo ucieszyłem się, kiedy Cesarska Wysokość na konferencji prasowej powiedział, że zna historię Marii Skłodowskiej-Curie od dzieciństwa i że zdecydował się odwiedzić nasze muzeum" - dodał.

Paszkiet, witając w niedzielne przedpołudnie książęcą parę, przyznał, że "od dawna jest zafascynowany tym, że tak dużo Japończyków przybywa do tego muzeum". "Państwa krajanów zawsze wzrusza to, że Maria Skłodowska-Curie nigdy nie zapomniała o swojej ojczyźnie i zawsze za nią tęskniła" - wyjaśnił.

Przypomniał, że muzeum mieści się w kamienicy, w której urodziła się polska noblistka, a jej matka była dyrektorką szkoły, która mieściła się w tym budynku.

Po powitaniu następca tronu książę Akishino i księżna Kiko obejrzeli ośmiominutowy film dokumentalny o życiu Marii Skłodowskiej-Curie, a następnie zwiedzili sale ekspozycyjne usytuowane na parterze i pierwszym piętrze muzeum.

Dyrektor muzeum poinformował PAP, że na tę szczególną okazję przygotowano ekspozycję publikacji o Marii Skłodowskiej w języku japońskim. "Prezentowane książki mają pokazać odwiedzjącym, jak wielowymiarowo przedstawiana jest patronka muzeum oraz, które z jej cech zostały przez Japończyków uwypuklone" - wyjaśnił.

Zwrócił uwagę, że polska noblistka jest bardzo popularna w Kraju Kwitnącej Wiśni, gdyż jest np. bohaterką komiksów zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Na cześć Marii Skłodowskiej-Curie wzniesiono w Japonii pomniki, a od blisko 60 lat w kurorcie Misasa, słynącym z gorących źródeł bogatych w rad, organizowany jest festiwal Marii Curie.

W niedzielę japońska para książęca odwiedzi jeszcze Łowicz, gdzie zapozna się m.in. z techniką robienia wycinanek.

Ceremonia oficjalnego pożegnania gości z Japonii odbędzie się w poniedziałek po południu w Belwederze. 2 lipca udadzą się do stolicy Finlandii, Helsinek, gdzie m.in. spotkają się z prezydentem Saulim Niinisto.

Wizyta japońskiej pary książęcej w Polsce odbywa się z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią. Cesarstwo Japonii było pierwszym krajem z Azji, a piątym na świecie, które uznało rząd premiera Ignacego Paderewskiego.

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie jest instytucją kultury m.st. Warszawy. Mieści się w osiemnastowiecznej kamienicy na Nowym Mieście, przy ul. Freta 16. Ekspozycję stałą stanowi zbiór oryginalnych notatek i listów Marii Skłodowskiej-Curie, a także fotografii, dokumentów i rzeczy osobistych noblistki.

Muzealna narracja ukazuje aktywność uczonej w wielu dziedzinach naukowych, jej odkrycia, stworzenie mobilnej służby radiologicznej, zaangażowanie na rzecz pokoju i nauki w Lidze Narodów, a także powołanie Instytutów Radowych w Paryżu i w Warszawie. Muzeum gromadzi zbiory, organizuje wystawy czasowe, wykłady i spotkania autorskie. Prowadzi także działalność wydawniczą, publikując materiały źródłowe związane z rodziną Skłodowskich i Curie.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL