Jerzy Owsiak, twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy otrzyma w poniedziałek Nagrodę Jerzmanowskich za rok 2014, przyznawaną przez Polską Akademię Umiejętności pod patronatem województwa małopolskiego.
Wręczanie nagrody wznowiono w 2009 r. Jest ona przyznawana osobom, które przez "prace literackie, naukowe lub humanitarne dokonywane z pożytkiem dla ojczystego kraju, potrafią zająć wybitne stanowisko w społeczeństwie polskim". Pierwszą laureatką po odnowieniu była Janina Ochojska-Okońska, w 2010 r. nagrodą uhonorowano Jerzego Nowosielskiego, w 2011 r. prof. Macieja Grabskiego, w 2012 r. prof. Adama Bielańskiego, a w 2012 r. prof. Andrzeja Zolla.
Uroczyste wręczenie Nagrody Jerzmanowskich nastąpi w Zamku Królewskim na Wawelu.
Jak poinformowała PAU w komunikacie, Jerzy Owsiak został nagrodzony za stworzenie WOŚP - „niezwykłego dzieła, które przekształciło się w ogromny ruch społeczny angażujący tysiące wolontariuszy, przede wszystkim ludzi młodych, dla których jest to nadzwyczajna lekcja aktywności obywatelskiej i solidarności społecznej”.
Zanim Owsiak stał się symbolem WOŚP, na początku lat 90. dał się poznać jako zaangażowany radiowiec; przez kilka lat prowadził audycje w radiowej "Trójce", na antenie której po raz pierwszy zaapelował o pomoc w ratowaniu dzieci z wrodzonymi wadami serca.
W 1988 r. podczas Festiwalu Muzyki Rockowej przeprowadził pierwszy happening, rok później zorganizował pierwszy koncert. W grudniu 1991 r. rozpoczął realizację swoich autorskich audycji telewizyjnych. Jego kolejne audycje radiowe emitowane były m.in. w Programie I Polskiego Radia, w Radiu RMF FM, radiu WAWA, Eska Rock oraz ponownie w Programie III PR. W marcu 1993 r. zarejestrowano Fundację WOŚP, prezesem jej zarządu został Jerzy Owsiak. W 1995 r. zorganizował pierwszy polski przystanek Woodstock.
Za swoją działalność Owsiak został nagrodzony m.in. honorową nagrodą "Tygodnika Powszechnego" - Medalem św. Jerzego, Orderem Ecce Homo, Orderem Uśmiechu, a w 2011 r. prezydent RP Bronisław Komorowski uhonorował go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Nagroda im. Jerzmanowskich była przyznawana w latach 1915-1938 z ogromnego majątku powierzonego na ten cel PAU przez przemysłowca Erazma Jerzmanowskiego. Wśród laureatów przed wojną byli m.in. metropolita krakowski kard. Adam Stefan Sapieha, Henryk Sienkiewicz, Jan Kasprowicz, Oswald Balzer, Aleksander Brueckner i Ignacy Paderewski. Przed wojną nagroda stanowiła równowartość 12 kg złota i była nazywana "polskim Noblem". Dziś ma wartość 100 tys. zł.(PAP)
rgr/ dym/