Polacy na frontach II wojny światowej

06.06.2018

Jan Józef Kasprzyk: 2. Korpus Polski był formacją niezwykłą

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (L) i weteran Antoni Łapiński podczas uroczystości w LXII Liceum Mistrzostwa Sportowego im. gen. Władysława Andersa w Warszawie z okazji 75. rocznicy utworzenia 2. Korpusu Polskiego. Fot. PAP/L. Szymański Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (L) i weteran Antoni Łapiński podczas uroczystości w LXII Liceum Mistrzostwa Sportowego im. gen. Władysława Andersa w Warszawie z okazji 75. rocznicy utworzenia 2. Korpusu Polskiego. Fot. PAP/L. Szymański

2. Korpus Polski gen. Władysława Andersa był formacją niezwykłą i niemającą - w dziejach nie tylko Polski, ale i świata - odpowiednika - mówił w środę szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy utworzenia 2. Korpusu Polskiego.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił, że żołnierze 2. Korpusu Polskiego przeszli "prawdziwe piekło na ziemi", a jego przywódca gen Władysław Anders "jak biblijny Mojżesz wyprowadzał Polaków z domu niewoli, (...) wyprowadzał armię cieni - ludzi, którzy poprzez kilkuletnią niewolę sowiecką nieodarci zostali z godności i honoru; dlatego w tak krótkim czasie na Bliskim Wschodzie, z tych zastępów ludzkich cieni, udało się stworzyć armię herosów".

"Nie udało się wrogom Rzeczpospolitej zburzyć w nich poczucia godności, dumy i miłości do ojczyzny, dlatego zwyciężali. Nie doszli w 1945 r. do wolnej ojczyny, nie doszli bo w wyniku dyktatów jałtańskich, Polska znalazła się w strefie wpływów bloku sowieckiego (...) Wiarą, dumą i honorem potrafili zarazić następne pokolenia, które w latach 70. i 80. tak mocno przeciwstawiły się komunizmowi" - zaznaczył Kasprzyk

Przypomniał również, że 4 czerwca 1989 r., odbyły się "nie do końca jeszcze wolne" wybory do Sejmu i Senatu, w których zwyciężyła Solidarność ze względu na to, że - jak mówił - "była zapatrzona w to wcześniejsze pokolenie, pokolenie żołnierzy gen. Władysława Andersa".

Kasprzyk zwracając się do obecnej podczas uroczystości młodzieży podkreślił, że mają przed sobą "bohaterów wolności", od których - jak zaznaczył - każdy z nas musi się uczyć dumy godności i wiary w Polskę. "Macie na wyciągnięcie swojej ręki bohaterów, których nic nie złamało" - mówił.

Jak dodał, 2. Korpus Polski był formacją "niezwykłą i niemającą, w dziejach nie tylko Polski, ale i świata, odpowiednika".

Burmistrz dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy Krzysztof Czubaszek przywołał słowa odegranego wcześniej hymnu Polski mówiąc, że fraza "z ziemi włoskiej do Polski współgra z dzisiejszą uroczystością, podczas której wspominamy bohaterskich żołnierzy, którzy przeszli szlak bojowy znacząc różne miejsca na mapie świata, ale szczególnie na ziemi włoskiej; znacząc bohaterską walką, ale także grobami - ofiarą, którą składali w imię wolności". "Bili się i poświęcali swe życie, bo wierzyli, że jest to wartość nadrzędna" - podkreślił Czubaszek.

W środowych uroczystościach w LXII LO Mistrzostwa Sportowego im. gen. broni Władysława Andersa w Warszawie wzięli udział także: prezes Stowarzyszenia Klubu Przyjaciół, Szkół i Organizacji Monte Cassino Maria Szczepaniec; prezes Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków Stanisław Sikorski; prezes Fundacji Pamięci Armii Krajowej "Kresy RP" Artur Kondrat; członkowie Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie "Karpatczycy"; poczty sztandarowe i młodzież szkolna.

2. Korpus Polski został utworzony 21 lipca 1943 r. na podstawie decyzji Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego. Początkowo był formowany w Iraku, potem w Palestynie a następnie w Egipcie. W skład Korpusu wchodziły m.in. 3. Dyw. Strzelców Karpackich, 5. Kresowa Dyw. Piechoty, 2. samodzielna brygada pancerna, 2. armijna grupa artylerii. Pomiędzy grudniem 1943 r. a kwietniem 1944 r. został przetransportowany do Włoch, wszedł w skład 8. armii brytyjskiej. Walczył nad rzeką Sangro, następnie na linii Gustawa, zdobywając Monte Cassino, później na linii Hitlera, zajmując Piedimonte San Germano. Korpus prowadził działania pościgowe na Wybrzeżu Morza Adriatyckiego, wyzwolił Ankonę, przełamał linię Gotów, walczył w Apeninach. Udział w kampanii włoskiej zakończył 21 kwietnia 1945 r. zdobyciem Bolonii. Korpus został rozwiązany w 1947 roku.(PAP)

masl/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL