Europa i świat po 1989 roku

13.12.2017

K. Szczerski: deklaracja prezydenta Ukrainy nt. ekshumacji jest bardzo ważna

Deklaracja na temat ekshumacji, która padła ze strony prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki jest bardzo ważna - mówi dla portalu wPolityce.pl szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Krzysztof Szczerski powiedział w środę wieczorem w rozmowie z portalem wPolityce.pl, że niezwykle ważne jest to, że do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie doszło. "Pokazało to naszą wolę dialogu i zdecydowane stawianie naszych argumentów" - mówił.

Szczerski powiedział, że jednym z tematów rozmów obydwu prezydentów była kwestia ekshumacji. "Deklaracja, która padła ze strony prezydenta Poroszenki jest ważna i zobowiązująca dla niego. Oddelegował do rozmów z Polską wicepremiera. Ma to doprowadzić do odblokowania ekshumacji i przywrócenia pewnego porządku w polityce upamiętniania" - powiedział Szczerski.

Jak dodał w portalu, "bardzo ważnymi słowami", jakie także padły podczas spotkania, była zapowiedź, że "pomniki ofiar mogą być stawiane tylko w miejscach, które są historycznie potwierdzone".

"Deklaracja, że ekshumacje Polaków powinny być w możliwie jak najkrótszym czasie odblokowane jest bardzo ważna" - mówił szef gabinetu prezydenta.

Dopytywany, czy na podstawie tej deklaracji Ukraińcy nie będą mogli domagać się odbudowy pomnika UPA w Hruszowicach, odparł: "Zobaczymy, czy Ukraińcy będą w pełni lojalni wobec własnych deklaracji". (PAP)

dka/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL