Średniowiecze

16.04.2019

K. Szczerski: z katedry Notre-Dame uratowano kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i relikwie św. Jana Pawła II

Polska kaplica ucierpiała w pożarze katedry Notre-Dame, ale zachowała się; uratowano kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie świętego Jana Pawła II - poinformował we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Pożar, który wybuchł w słynnej paryskiej katedrze Notre Dame, udało się w poniedziałek do północy opanować na tyle, że strażacy podali, iż struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Pożar wybuchł gwałtownie, obejmując szybko iglicę i dach nawy poprzecznej. Wkrótce rozszerzył się na cały dach. Iglica zawaliła się i spłonęła.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę katedry.

Szczerski podkreślił na wtorkowym briefingu prasowym, że prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej skierowanej do prezydenta Francji, zapewnił, że nasz kraj łączy się z Francuzami, "którzy cierpią dzisiaj z powodu utraty części swojego materialnego dziedzictwa i tożsamości kulturowej, swojej świątyni stołecznej, która była tak ważna dla paryżan".

Prezydent zaznaczył również - jak wskazał Szczerski - że Polska jest gotowa do "aktu europejskiej solidarności" w odbudowie katedry, a także, że nasz kraj ma unikalnych specjalistów w zakresie odbudowy zabytków.

"Zwłaszcza po naszym doświadczeniu zniszczenia dziedzictwa kulturowego w Polsce po II wojnie światowej. Jesteśmy gotowi podzielić się naszymi kompetencjami i naszymi zespołami specjalistów światowej klasy, którzy zajmują się odbudową zabytków kultury materialnej. Jesteśmy gotowi wysłać ich do Francji na pomoc w odbudowie katedry Notre Dame" - zapowiedział Szczerski.

Przekazał również, że polska kaplica w katedrze ucierpiała, ale zachowała się. "Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej została wyniesiona wraz z relikwiami świętego Jana Pawła II. Oba te obiekty są w dobrym stanie, są zachowane, bezpieczne" - podkreślił. "Prezydent podziękował za uratowanie tych dwóch cennych dla nas - także duchowo - obiektów z katedry Notre Dame i przekazał także swoje wyrazy współczucia oraz łączność w modlitwie kustoszowi katedry, rektorowi katedry Notre Dame - za pośrednictwem naszej placówki w Paryżu" - dodał Szczerski.

Informację tę podano również we wtorek na Twitterze polskiej ambasady we Francji. Podkreślono, iż ambasador Polski we Francji Tomasz Młynarski poinformował, że obraz z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej oraz relikwie św. Jana Pawła II z polskiej kaplicy w Katedrze Notre Dame zostały ocalone.

"W związku z tragicznym pożarem Katedry Notre Dame de Paris proszę przyjąć wyrazy duchowej łączności ze wszystkimi Obywatelkami i Obywatelami Francji, których dotknął ten dramat" - napisał w depeszy kondolencyjnej prezydent Duda. Zapewnił, że Polska jest "gotowa wziąć udział w europejskim akcie solidarności w odbudowie zniszczonej świątyni, która - jak podkreślił - jest "diamentem naszej tożsamości i od zeszłego roku jest także domem dla Polskiej Kaplicy Najświętszej Matki Bożej Częstochowskiej i świętego Germana".

"Odbudowując wiele zabytków kultury, w tym budynków sakralnych, zniszczonych w pożodze II wojny światowej, Polska wykształciła licznych wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie renowacji obiektów historycznych, doświadczeniami których jesteśmy gotowi podzielić się z Francją" - zaznaczył prezydent.    (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ amt/ mrr/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL