Historyk dr Barbara Kalinowska-Wójcik i eseista dr Mariusz Jochemczyk to laureaci tegorocznych nagród "Górnośląski Tacyt", ustanowionych z inicjatywy Ruchu Autonomii Śląska (RAŚ). Ich wręczenie odbyło się w piątek w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach.
Nagrodę im ks. Augustina Weltzla "Górnośląski Tacyt" RAŚ ustanowił w 2007 r. Zaprojektowane przez tyskiego rzeźbiarza Augustyna Dyrdę statuetki co roku wręczane są w dwóch kategoriach: badacz historii oraz popularyzator dziejów Górnego Śląska. Laureatów wybiera kapituła złożona z naukowców zajmujących się problematyką regionu, której przewodniczy prof. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego.
W kategorii badacz historii nagrodę za 2015 r. otrzymała dr Barbara Kalinowska-Wójcik z Uniwersytetu Śląskiego za monografię poświęconą Ezechielowi Zivierowi "Między wschodem i zachodem. Ezechiel Zivier (1868–1925). Historyk i archiwista". Zivier to żyjący na przełomie XIX i XX w. historyk i archiwista m.in. książąt pszczyńskich, żydowskiego pochodzenia.
"To bardzo ważna książka, z różnych powodów. Po pierwsze, poświęcona jest ważnej postaci, niestety wciąż nieznanej szerszemu gronu. Poza tym książka jest świetnie napisana, świetnie oparta na źródłach, bardzo dobrze wydana - naszym zdaniem w 2015 r. nie było lepszej propozycji jeśli chodzi o tego typu regionalne kwestie" - powiedział PAP członek kapituły, politolog z Uniwersytetu Śląskiego dr Tomasz Słupik.
"Liczymy też, że m.in. dzięki tej nagrodzie, połączonej z nią promocji czy dyskusji o historii Żydów na Górnym Śląsku, uda nam się postać Ziviera spopularyzować" - dodał Słupik.
W kategorii popularyzator historii nagrodzono dr. Mariusza Jochemczyka z Uniwersytetu Śląskiego za cykl esejów o Górnym Śląsku pt. "Wobec tradycji. Śląskie szkice oikologiczne".
"Pretekstem do ich napisania są różne miejsca na Górnym Śląsku, które Jochemczyk próbuje opisywać w specyficzny sposób, z czego powstają pewne impresje historyczno-językowe. Literatura regionalna w wymiarze eseistycznym nie jest szeroko reprezentowana, dlatego uznaliśmy, że warto ten nurt przybliżyć" - podkreślił politolog.
Tegoroczna uroczystość wręczenia nagród odbyła się w otwartym niedawno w Gliwicach Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, który jest oddziałem Muzeum w Gliwicach; gali towarzyszyła dyskusja poświęcona Żydom na Górnym Śląsku.
Wśród dotychczasowych laureatów "Górnośląskich Tacytów" są m.in. historyk sztuki prof. Ewa Chojecka, pisarz i malarz Henryk Waniek, dziennikarka i pisarka Małgorzata Szejnert, pisarz i nauczyciel Alojzy Lysko, historyk IPN Grzegorz Bębnik, a także reżyser Kazimierz Kutz i literaturoznawca prof. Aleksander Nawarecki.
Patronem "Górnośląskich Tacytów" jest pionier górnośląskiej historiografii, wieloletni proboszcz parafii w Tworkowie pod Raciborzem, ks. Augustin Weltzel (1817-1897), nazywany przez współczesnych "górnośląskim Tacytem". Jego publikacje uznano za przykład naukowej rzetelności i braku narodowych uprzedzeń, które często cechowały późniejszą historiografię tego regionu.
Ruch Autonomii Śląska to założone w 1990 r. stowarzyszenie, działające na rzecz umacniania i rozwoju śląskiej tożsamości oraz autonomii regionu. Ruch ma swoją reprezentację w sejmiku i zarządzie woj. śląskiego. (PAP)
akp/ mab/ par/