11.06.2010.Kalisz (PAP) - Bursztyn pod różnymi postaciami można oglądać na trzech wystawach, które otwarto w czwartek w Muzeum Okręgowym w Kaliszu. Ekspozycje przygotowano z okazji 1850-lecia miasta, w ramach projektu "Europejski szlak bursztynowy". Dla kaliszan i licznych gości z zagranicy przygotowano wystawy "Magia Bursztynu", "Na bursztynowym szlaku" i "Piękno zaklęte w bursztynie".
Szczególną uwagę zwiedzających zwracają duże okazy bursztynu łączonego ze srebrem. Niektóre z nich są szlifowane, innych nie poddano obróbce. Wśród pokazanej biżuterii dominuje bursztyn o żółtym zabarwieniu.
Ekspozycje uzupełnia pięć kompozycji gdańskiej artystki Pauliny Binek z cyklu "Brzegi morza" oraz fotogramy najcenniejszych znalezisk archeologicznych miast uczestniczących w projekcie "Europejski szlak kulturowy" - Adrii, Ptuj, Martina i Sopronu.
Można dowiedzieć się, jak powstawał bursztyn, jakie są jego odmiany i jakie miał znaczenie w dawnych wiekach. Prawdziwą gratką dla miłośników historii, kultury i sztuki są znaleziska archeologiczne dokumentujące przebieg szlaków bursztynowych i solnych.
Ekspozycje zostały przygotowane przez Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Instytut Etnologii i Archeologii PAN, biuro prezydenta Gdańska, Stowarzyszenie Form Złotniczych i kaliskie muzeum. Przedsięwzięcie sfinansowano m.in. ze środków UE, w ramach programu "Kultura 2007-2013".
Kalisz, opisany w 142 roku naszej ery przez Ptolemeusza, był osadą położoną na drodze kupców handlujących bursztynem i przemierzających kontynent od południa Włoch do Gdańska i dalej po Kaliningrad. Ówczesna Calisia była jednym z najważniejszych punktów tranzytowych w Europie. Dzięki zapisowi Ptolemeusza w jego kronice, Kalisz uważany jest za najstarsze miasto w Polsce.
Ekspozycje można oglądać do końca sierpnia. (PAP)
zak/ hes/