Polska po 1989 roku

05.10.2018

Kalisz: Jarosław Wilner pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski śp. Jarosława Wilnera. Były przewodniczący NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa w Kaliszu zginął w wypadku samochodowym.

Odznaczenie państwowe, w imieniu prezydenta RP, wręczył w piątek podczas ceremonii pogrzebowej minister Andrzej Dera.

"Jarosław Wilner został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za działalność, podejmowaną z pożytkiem dla kraju w pracy zawodowej i związkowej" – powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. Odznaczenie wręczono małżonce zmarłego.

W piątek (28 września) w Kościelnej Wsi (woj. wielkopolskie) na drodze krajowej nr 12 samochód osobowy zderzył się z ciężarówką. W wypadku zginął Jarosław Wilner, szef NSZZ "Solidarność" Wielkopolska Południowa w Kaliszu.

"Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna kierujący hyundaiem jechał w kierunku Kalisza. W pewnym momencie na prostym odcinku drogi zjechał na przeciwny pas ruchu i zderzył się czołowo z samochodem ciężarowym marki DAF. Kierowca osobówki poniósł śmierć na miejscu" – poinformowała wówczas rzecznik prasowy pleszewskiej policji Monika Kołaska.

W piątek podczas ceremonii pogrzebowej w kościele pw. Opatrzności Bożej przy ul. Polnej w Kaliszu mowę na część zmarłego wygłosił poseł PiS Jan Mosiński, który przed Jarosławem Wilnerem pełnił funkcję szefa NSZZ "Solidarność" Wielkopolska Południowa w Kaliszu.

"Był człowiekiem o wyjątkowej skromności, pełnym empatii i chęci pomagania drugiej osobie" – powiedział Jan Mosiński.

Parlamentarzysta podkreślił, że śmierć Jarosława Wilnera "jest wielką stratą dla Solidarności".

W mszy uczestniczyło kilkadziesiąt pocztów sztandarowych NSZZ "Solidarność" z całej Polski, delegacje służb mundurowych oraz prezydent Kalisza.

Jarosław Wilner urodził się 20 marca 1958 w Poznaniu. Ukończył Akademię Ekonomiczną w Poznaniu. Od 1970 roku aktywnie uczestniczył w przemianach ustrojowych w Polsce. W 1981 roku w wieku 23 lat został jednym z najmłodszych przewodniczących komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" w Polsce. W latach 1978-2015 pracował w Fabryce Wyrobów Ażurowych Haft w Kaliszu (obecnie Fabryka Firanek i Koronek Haft).

Po wprowadzeniu stanu wojennego, kiedy – jak podkreślił poseł PiS Jan Mosiński – "odwaga kosztowała", współorganizował tajne struktury "Solidarności". Był redaktorem, drukarzem i kolporterem pism "Społeczeństwu do Przemyślenia", "Biuletyn Informacyjny TKK" i "Magazyn Polski Walczącej".

"Był zatrzymywany i skazywany przez kolegium ds. wykroczeń za, jak to wtedy nazywano, wrogą działalność na rzecz PRL; SB wielokrotnie przeszukiwała jego dom, poszukując nielegalnej prasy i ulotek" – przypomniał Mosiński.

Od 2015 r. Jarosław Wilner pełnił funkcję przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Wielkopolska Południowa w Kaliszu.(PAP)

Autor: Ewa Bąkowska

bak/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL