Odznaczenia i naszywki mundurowe poety, prozaika, dramaturga i malarza Jana Winczakiewicza wzbogaciły kolekcję słynnych absolwentów Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu. Dar został przekazany w 173. rocznicę urodzin patrona szkoły.
90-letni dziś Winczakiewicz był także dziennikarzem i tłumaczem. Maturę w Kaliszu zdał w 1938 r. i ukończył miejscową podchorążówkę. Walczył w II wojnie światowej. Ukończył studia filologiczne w Grenoble (1942 r.). Aresztowany w Hiszpanii zbiegł do Londynu. Walczył w 8. Batalionie Strzelców Brabanckich i w I Dywizji generała Maczka.
Po wojnie Winczakiewicz osiadł w Paryżu, następnie w Blois. Przez wiele lat był dziennikarzem sekcji polskiej radia francuskiego. Jako poeta debiutował tomem „Pieśni o Wrześniu” (1941 r.). W następnych latach opublikował w Paryżu zbiory wierszy „Ballady wojenne”, „Akwarele”, „O Królewnie Konwalijce”, „W mroku” oraz dramat „Śmiały”.
W Polsce wydał m.in. powieści „Gdzie jest grób Hitlera?” i „Co by było gdyby”. Winczakiewicz jest tłumaczem poezji hiszpańskiej. Wydał również antologię „Izrael w poezji polskiej”, współpracował z paryską „Kulturą”. Uprawia też grafikę i malarstwo, jest laureatem rzymskiej Gran Premio della Citta Eterna. Kalisz przyznał mu Honorowe Obywatelstwo.
Jak poinformował w poniedziałek PAP prezes Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka Adam Borowiak, do szkoły trafiło dziewięć odznaczeń i medali oraz kilka naszywek. Są to m.in. Krzyż Srebrny Virtuti Militari, polski medal „Pro Memoria” oraz odznaczenia francuskie i brytyjskie.
Na murach szkoły i w jej salach, znanych absolwentów i wielkie wydarzenia upamiętnia szereg tablic. Są poświęcone m.in. słynnym absolwentom prezydentowi RP Stanisławowi Wojciechowskiemu i Adamowi Asnykowi, poległym w wojnach uczniom, zamęczonym przez Urząd Bezpieczeństwa oraz dziejom szkoły od XII wieku.(PAP)
zak/ abe/