"Historia dwóch flag" to tytuł kampanii Polskiej Fundacji Narodowej, której celem jest przybliżenie obcokrajowcom historii Powstania Warszawskiego. Działania komunikacyjne skierowane są przede wszystkim do mieszkańców Europy Zachodniej i USA - podała PFN.
Kampania informacyjno-edukacyjna - jak podało w środę biuro prasowe PFN - związana jest z 74. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Inicjatywa PFN skoncentruje się także na operacji Frantic 7, czyli zrzutów zaopatrzeniowych na objętą powstaniem Warszawę, którą 18 września 1944 r. przeprowadziły siły powietrzne USA.
Głównym elementem kampanii - jak podała PFN - jest film animowany opowiadający o operacji Frantic 7. Przygotowana została również strona internetowa www.1944uprising.com, na której opisana jest historia operacji, przedstawione relacje świadków, w tym wspomnienia gen. Tadeusza Bora Komorowskiego. Strona wzbogacona jest o koloryzowane zdjęcia z Powstania Warszawskiego.
"Celem naszej kampanii jest pokazanie opinii międzynarodowej, szczególnie tej w Stanach Zjednoczonych, że polska armia, wypełniając sojuszniczy obowiązek wobec aliantów, walczyła nie tylko na wszystkich frontach; również w kraju trwał zażarty opór przed niemieckim okupantem" - podkreślił cytowany w komunikacie Robert Lubański z zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.
W jego opinii, opowiadanie o polskiej historii obcokrajowcom musi być przeprowadzone tak, aby "pobudzić emocje odbiorcy i zainteresować opowieścią". "Takim ciekawym wątkiem w opowiadanej przez nas historii Powstania Warszawskiego jest operacja Frantic 7, największa, najbardziej spektakularna operacja zrzutów z pomocą dla walczącej Warszawy" - wyjaśnił Lubański.
Powstanie Warszawskie - jak przypomina PFN - było największym zrywem niepodległościowym zorganizowanym przez państwo podziemne na terenie okupowanej przez Niemców Europy w czasie II wojny światowej. Przez 63 dni walk, Polacy walczyli o własnych siłach, otrzymując jedynie niewielkie wsparcie w ramach akcji zrzutowych organizowanych przez aliantów.
"Pomoc, choć niewystarczająca, była mocnym wyrazem solidarności aliantów z walcząca Warszawą. Największa operacja zrzutowa w ramach operacji Frantic 7 została przeprowadzona przez siły powietrzne Armii Amerykańskiej 18 września 1944 r. Tego dnia w samo południe nad walczącą Warszawą pojawiło się 107 latających fortec – amerykańskich samolotów B-17" - czytamy w komunikacie PFN.
Kampania informacyjna będzie realizowana od 1 sierpnia do 10 sierpnia 2018 r. w mediach społecznościowych oraz na wielu portalach polskich i zagranicznych m.in: CNN, BBC, France24, The New York Times, WP, Onet, Wprost, Do Rzeczy i innych. (PAP)
nno/ agz/