Polska po 1989 roku

22.12.2015 aktualizacja 14.07.2016

Kancelaria Prezydenta: iluminacja w 25. rocznicę przekazania insygniów prezydenckich

Proporzec Prezydenta RP podczas uroczystości przekazania insygniów władzy prezydenckiej II RP. Fot. PAP/CAF/I.Radkiewicz Proporzec Prezydenta RP podczas uroczystości przekazania insygniów władzy prezydenckiej II RP. Fot. PAP/CAF/I.Radkiewicz

- Kancelaria Prezydenta informuje:

We wtorek 22 grudnia 2015 r. przypada 25. rocznica przekazania nowo wybranemu po przemianach ustrojowych prezydentowi Lechowi Wałęsie insygniów przez ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. W związku z tym na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona iluminacja przedstawiająca Proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Proporzec Prezydenta RP jest wzorowany na chorągwi prezydenta ustanowionej w 1927 roku. Po raz pierwszy współcześnie proporzec został użyty w 2005 roku podczas uroczystości związanych z obchodami Święta Narodowego Trzeciego Maja na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

W kwietniu 2010 roku przykryto nim trumnę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego, a także trumnę byłego prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego wystawioną w Belwederze.

Obecnie proporzec na stałe eksponowany jest w centralnym punkcie Sieni Wielkiej Pałacu Prezydenckiego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ mkz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL