Europa i świat po 1989 roku

04.05.2019

Karczewski do młodzieży polonijnej: jesteście potencjałem i nadzieją na budowanie wspólnoty narodowej

Poza granicami kraju mieszka prawie 20 mln Polaków – to wielki potencjał, to również wy jesteście potencjałem i naszą nadzieją na budowanie wspólnoty narodowej, wspólnoty Polek i Polaków – powiedział, zwracając się do dzieci i młodzieży polonijnej, marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W sobotę na stadionie Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie odbywa się piłkarski Polonijny Turniej Flagi pod patronatem marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

Marszałek inaugurując turniej, podkreślił, że jest to pierwszy taki turniej, który - jak zapewnił - Senat będzie wspierał też w kolejnych latach.

"Bardzo się cieszę i witam młodzież polonijną dzieci zza wschodniej granicy i zza zachodniej granicy. Bardzo serdecznie was witam i zapraszam na następne turnieje. Na pewno tę inicjatywę będziemy popierać w dalszym ciągu" - podkreślił marszałek Senatu.

Karczewski zachęcał młodzież i dzieci do aktywności fizycznej. "Świetnie, że gracie w piłkę, rozwijajcie swoje talenty, spotykajcie się, rywalizujcie ze sobą, ale pamiętajcie o biało-czerwonej fladze" - mówił, zwracając się do dzieci.

Przypomniał, że w czwartek obchodziliśmy Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. "Bardzo nam zależy na licznych kontaktach z Polonią, z Polakami mieszkającymi za granicą" - podkreślił marszałek.

Dodał, że za granicą mieszka prawie 20 mln Polaków. "To wielki potencjał, to wy również jesteście tym potencjałem i naszą nadzieją na współpracę, na budowanie wspólnoty narodowej, wspólnoty Polek i Polaków" - zaznaczył Karczewski.

Janusz Domalewski, prezes stowarzyszenia "Brzask", które jest organizatorem turnieju, powiedział, że od 20 lat zajmuje się organizacją różnych imprez dla dzieci i młodzieży. "Kilka lat pracowałem w Azji Południowo-Wschodniej, a obecnie organizujemy turniej polonijny. Jest to po raz pierwszy organizowany taki turniej na który przyjechało kilka drużyn zza granicy, z Wielkiej Brytanii, z Białorusi. Mamy drużyny żeńskie, męskie i dwie kategorie wiekowe" - mówił Domalewski. Dodał, że podczas turnieju zostanie rozegranych ponad 100 meczy na 6 boiskach, w których weźmie udział 30 drużyn.

Przed rozpoczęciem pierwszego meczu dzieci ubrane w biało-czerwone koszulki utworzyły wielką biało-czerwoną flagę Polski i zrobiły sobie zdjęcie wspólnie z organizatorami oraz marszałkiem Karczewskim. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL