Religia

21.02.2019

Kard. K. Nycz: bp Alojzy Orszulik był zasłużony dla KEP i Kościoła w Polsce

Śp. biskup Alojzy Orszulik był zasłużony przede wszystkim dla Konferencji Episkopatu Polski, a także dla Kościoła w Polsce – mówi PAP o zmarłym biskupie seniorze diecezji łowickiej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W czwartek, w wieku 90 lat, w 62. roku kapłaństwa, w 30. roku biskupstwa zmarł bp Alojzy Orszulik, pierwszy biskup łowicki, zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski w latach 1989-1994, od 1968 do 1993 roku – dyrektor Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski.

Kard. Nycz wyznał, że biskupa Orszulika znał bardzo długo, jeszcze z czasów, kiedy był sekretarzem pomocniczym w KRP w 1988 r., a potem niedługo został biskupem.

"Obserwowałem jego pracę u boku sekretarza generalnego episkopatu Polski abp. Bronisława Dąbrowskiego. Obserwowałem jego pracę w bardzo trudnych i ważnych momentach przełomu lat 80. i 90., czyli w czasach wybijania się na wolność, czasu Okrągłego Stołu. Był to czas niełatwy do rozeznawania bieżących spraw i podejmowania właściwych decyzji" – podkreślił metropolita warszawski.

Zdaniem kardynała bp Orszulik objawił się też jako "nieoceniony organizator powstałej nowej diecezji łowickiej".

Metropolita warszawski podkreślił, że będzie zapamiętany jego "wielowyrazowy, wieloaspektowy nurt jego działalności w sensie prac społecznych i administracyjnych Kościoła w Polsce". Dodał, że odegrał "ogromną rolę w KEP w okresie swojej młodości kapłańskiej i po części biskupiej".

W ocenie kard. Nycza odszedł człowiek, który "był jakby jednym ze świadków tego czasu Kościoła w Polsce – czasu relacji Kościół – państwo w Polsce, który zaznaczył się poważnymi, milowymi krokami w relacji Kościół – państwo, czego dowodem jest ustawa majowa z 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, jak również jego znaczący udział w powstaniu ważnych dokumentów, m.in. konkordatu".

Hierarcha zaznaczył jednocześnie, że trzeba jasno powiedzieć, że "nie był to okres prosty i łatwy do oceny działalności biskupa Orszulika".

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL