Kultura i sztuka po 1989 roku

21.09.2018

Katowice: gala finałowa I Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego - w niedzielę

Tymoteusz Bies - najlepszy pianista I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego - podczas przesłuchań do konkursu. Katowice, 10.09.2018. Fot. PAP/A. Grygiel Tymoteusz Bies - najlepszy pianista I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego - podczas przesłuchań do konkursu. Katowice, 10.09.2018. Fot. PAP/A. Grygiel

Z udziałem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego odbędzie się w niedzielę w Katowicach gala finałowa I Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego. W programie jest m.in. uroczyste pożegnanie wieloletniej dyrektor NOSPR Joanny Wnuk-Nazarowej.

Konkurs im. Szymanowskiego to nowe wydarzenie na muzycznej mapie Polski. Od 10 września w Katowicach rywalizowali pianiści, skrzypkowie i śpiewacy oraz kwartety smyczkowe – w sumie blisko 100 artystów, a także kompozytorzy, którzy nadesłali na konkurs ponad 100 utworów. Rywalizację w ostatniej kategorii – śpiewie - rozstrzygnięto w czwartek.

Zwyciężyła Ewa Tracz, wyróżniona również nagrodą specjalną za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego. Drugie miejsce zajęła Sylwia Olszyńska, a trzecie – Agnieszka Grochala.

"Do startu w konkursie skłoniła mnie przede wszystkim miłość do muzyki Karola Szymanowskiego. Dzięki temu musiałam znaleźć czas i siłę, aby pochylić się nad tymi pieśniami, bardziej je zgłębić, zrozumieć, przeżyć" – powiedziała po ogłoszeniu wyników Ewa Tracz.

Wcześniej rozstrzygnięto rywalizację w kategorii skrzypiec – zwyciężyła Sławomira Wilga, kwartetów smyczkowych - najlepszy okazał się Eliot Quartett, oraz pianistycznej, gdzie triumfował Tymoteusz Bies.

I Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. K. Szymanowskiego przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, którą przez 18 lat kierowała Joanna Wnuk-Nazarowa, w latach 1997-99 – minister kultury i sztuki. Z początkiem września przeszła ona na twórczą – jak sama mówi – emeryturę. Zamierza poświęcić się komponowaniu.

W programie niedzielnej gali jest oficjalne ogłoszenie wyników, koncert laureatów, a także uroczyste pożegnanie Joanny Wnuk-Nazarowej.

Współorganizatorami konkursu są: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem oraz Katowice – od 2015 r. Miasto Kreatywne Muzyki UNESCO i Polskie Radio SA.

Uznawany za ojca nowoczesnej muzyki polskiej Karol Szymanowski (1882-1937) to kompozytor, pianista i krytyk muzyczny, przedstawiciel Młodej Polski. Jest uznawany, obok Fryderyka Chopina, za najwybitniejszego polskiego kompozytora. Szymanowski skomponował kilkadziesiąt dzieł solowych, kameralnych, symfonicznych i wokalno-instrumentalnych. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL