Budowa niepodległego państwa

30.09.2017

KEP: biskupi z całej Europy przybędą na obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Fot. PAP/M. Zakrzewski Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Fot. PAP/M. Zakrzewski

Na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przybędą w przyszłym roku biskupi z całej Europy. Przybędą oni na zaproszenie przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego - poinformowało PAP w sobotę biuro prasowe Episkopatu Polski.

Jak poinformowało biuro prasowe KEP, w Poznaniu 13 września 2018 r. odbędzie się w zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE). Hierarchowie uczczą także 1050. rocznicę przybycia do Polski pierwszego biskupa Jordana.

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zaplanowane na 2018 i związane z jubileuszem stu lat od odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską 11 listopada 1918.

Uchwałą z 25 maja 2017 Sejm RP VIII kadencji zdecydował o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Poznań stał się siedzibą pierwszego biskupa polskiego – Jordana, powołanego w 968 r. Potwierdzało to rolę grodu na Ostrowie Tumskim, jako centralnego wówczas grodu państwa polskiego.

Według źródeł historycznych, niezależność tworzącej się organizacji kościelnej od istniejących już metropolii, m.in. niemieckiej w Magdeburgu. A co za tym idzie – całkowitą niezależność polskiego państwa.

Niewiele też wiadomo na temat biskupa Jordana i jego wcześniejszych funkcji. Prawdopodobnie - jak przypuszczają historycy - przybył do Polski z orszakiem Dobrawy w 965 r. być może w randze prezbitera. Możliwe, że sakrę biskupią otrzymał z rąk samego papieża w Rzymie w 968 r. (PAP)

skz/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL