Rok 1956

27.02.2018

Kilkadziesiąt osób uhonorowanych odznaczeniami państwowymi

Kilkadziesiąt osób, m.in. uczestnicy Czerwca '56, kombatanci wojny obronnej we wrześniu 1939 r. oraz b. żołnierze AK, zostało uhonorowanych we wtorek odznaczeniami państwowymi. Najwyższe z nich, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał Włodzimierz Marciniak, kombatant Czerwca '56.

„Jest to kolejny wielki dzień dla Wielkopolski, ponieważ to jej mieszkańcy, którzy w wielu różnych sferach swojej działalności - patriotycznej, społecznej, samorządowej - wyróżnili się, dzisiaj w imieniu prezydenta Rzeczpospolitej zostają odznaczeni” - powiedziała wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg podczas uroczystości w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.

„Te odznaczenia to dowód, że silna Wielkopolska pokazuje tę dobrą drogę pracy u podstaw. Dziś możemy tym wyróżnionym podziękować, ale myślę też, że możemy przekazywać również młodym pokoleniom przykład jako wzór do naśladowania, który świadczy o tym, że każda praca, którą wykonujemy, w każdym miejscu – może służyć drugiemu człowiekowi” – dodała.

Najwyższe z odznaczeń, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, z inicjatywy własnej prezydenta Andrzeja Dudy został przyznany Włodzimierzowi Marciniakowi „za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski”.

Włodzimierz Marciniak brał czynny udział w demonstracjach robotników i walkach na ulicach Poznania 28 czerwca 1956 roku. To z jego inicjatywy w stolicy Wielkopolski stanął pomnik – Miejsce Pamięci Ofiar Cywilnych Powstania Poznańskiego Czerwca 1956. Od kilkudziesięciu lat Marciniak jest także organizatorem rocznicowych obchodów i propagatorem wiedzy historycznej na temat poznańskiego buntu.

„Z przyrzeczenia walki o Ojczyznę nikt mnie nigdy nie zwolnił, więc w dalszym ciągu dba się o nią, by była ona najlepsza, by była w końcu dla wszystkich i aby jak najlepiej się w niej żyło” – powiedział Marciniak PAP.

Dodał, że czuje się niezwykle wyróżniony przyznanym mu odznaczeniem, ale zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, by pamięć o Poznańskim Czerwcu ’56 utrwaliła się w społecznej świadomości.

28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Według badań IPN w starciach zginęło co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL