Kinga Lityńska została laureatką konkursu im. Arkadego Fiedlera o Nagrodę Bursztynowego Motyla. Jury nagrodziło ją za książkę "Chiny nie do wiary".
Jury pod przewodnictwem Włodzimierza Naumczyka doceniło książkę Kingi Lityńskiej "Chiny nie do wiary" za „pełną lekkości i humoru opowieść o nieznanych faktach i miejscach oraz bogactwie obyczajów zróżnicowanych kulturowo współczesnych Chin”. Publikacja została wydana w Pelplinie przez Wydawnictwo Bernardinum.
Wręczenie Nagrody Bursztynowego Motyla odbędzie się w południe 26 czerwca 2017 w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Tego samego dnia wieczorem zaplanowano także spotkanie z autorką w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu.
Jury wyłoniło tegoroczną laureatkę nagrody spośród 88 publikacji. Wśród książek, które zyskały uznanie jury, znalazły się także publikacje m.in. Magdaleny Bogusz „Pirania na kolację”, Lechosława Herza „Podróże po Mazowszu” czy Huberta Klimko-Dobrzanieckiego „Zostawić Islandię”.
Dotychczasowymi laureatami nagrody Bursztynowego Motyla są m.in. Jerzy Kukuczka, Marek Kamiński, Marcin Kydryński, Ryszard Kapuściński, Martyna Wojciechowska, Michał Kruszona, Wojciech Cejrowski i Beata Pawlikowska.
Inicjatywa corocznych konkursów na najlepszą książkę o tematyce podróżniczej i krajoznawczej polskiego autora powstała w 1994 roku, w trakcie obchodów 100. rocznicy urodzin Arkadego Fiedlera. Nagroda jego imienia miała przywrócić rangę i znaczenie literaturze podróżniczej.
Fundatorem nagrody pieniężnej jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego, natomiast statuetki Bursztynowego Motyla – zaprojektowanej i wykonanej w firmie Ania Kruk – Urząd Miasta Puszczykowa.
Arkady Fiedler (ur. w 1894 w Poznaniu - zm. 1985 w Puszczykowie) to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników i pisarzy. W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. "Dywizjon 303", "Ryby śpiewają w Ukajali", "Orinoko", "Kanada pachnąca żywicą".
Dzieło Fiedlera-seniora propagują jego synowie: Arkady Radosław i Marek. Wraz z rodzinami prowadzą oni w podpoznańskim Puszczykowie Muzeum-Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera.(PAP)
ajw/ itm/