Lata 1983-1987

24.06.2019

A. Kołodziej: Solidarność Walcząca zakładała brak jakichkolwiek kompromisów z komuną

Andrzej Kołodziej. Fot. PAP/L. Szymański Andrzej Kołodziej. Fot. PAP/L. Szymański

Solidarność Walcząca od początku zakładała brak jakichkolwiek kompromisów z komuną - mówił w poniedziałek w Gdyni podczas obchodów 35-lecia powstania Solidarności Walczącej Oddział Trójmiasto jeden ze współzałożycieli tej organizacji Andrzej Kołodziej.

"Myśmy po prostu chcieli rozbić, rozwalić tę komunę. I to było naszym celem. Chcieliśmy niepodległej Polski, wolnych ludzi. To była zasadnicza różnica, ludzie tego często nie rozumieją. Nasze korzenie wywodzą się z Solidarności, ale potem zachciało się nam już zrobić krok dalej i odzyskać pełną niepodległość naszej ojczyzny" - powiedział Kołodziej podczas debaty pt. "Początki Solidarności Walczącej w Trójmieście".

Kołodziej, który w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej był wiceprzewodniczącym międzyzakładowego komitetu strajkowego, przyznał że w połowie lat 80. uświadomił sobie, iż "odtworzenie +Solidarności+ jako związku zawodowego to już było za mało". "Tu trzeba było pokonać komunizm. Były wtedy takie rzeczy, których ja nie mogłem zaakceptować. Był np. list Olka Halla, który wzywał do ujawnienia się i zakończenia działalności podziemnej. To był taki moment przełomowy" - wyjaśnił Kołodziej.

O podjęciu współpracy z Solidarnością Walczącą wspominała też koordynatorka przedstawicielstw SW na Zachodzie Ewa Kubasiewicz-Houee.

"Poszliśmy z Andrzejem Kołodziejem i moim psem na spacer do lasu, gdzie zaproponowałam Andrzejowi, aby dołączył do nas, do Solidarności Walczącej. Andrzej odparł, że jest jak najbardziej za, ale jest jeszcze jakoś związany słowem z Bogdanem Borusewiczem. Był jeszcze przekonany, że jego miejsce jest w Solidarności podziemnej, a nie w nowej wówczas organizacji Solidarności Walczącej. Po jakimś czasie po paru miesiącach znowu się spotkaliśmy i Andrzej wyznał, że w Solidarności nic nie może zrobić i tego nie może już wytrzymać. Oświadczył wtedy, że wstępuje do Solidarności Walczącej" - opowiadała Kubasiewicz-Houee.

Przyznała, że był to dla niej "wielki moment", bo "Andrzej był człowiekiem wielkiej energii, odwagi i doświadczenia". "Popchnął sprawy do przodu i od tego momentu zaczęliśmy działać" - wspominała.

Obchody 35-lecia Solidarności Walczącej Oddział Trójmiasto odbywają się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni; potrwają do wtorku. Gościem pierwszego dnia uroczystości był premier Mateusz Morawiecki.

Solidarność Walcząca była polską antykomunistyczną organizacją podziemną założoną we Wrocławiu w czerwcu 1982 r. przez Kornela Morawieckiego. Swoje oddziały posiadała na terenie całego kraju - oddział w Trójmieście został powołany w 1984 r.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL