2011-02-07 (PAP) - Sympozjami, wystawami, wydawnictwami oraz festiwalem filmów i piosenek kombatanci zrzeszeni w Porozumienia na Rzecz Obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych pragną uczcić pamięć żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Wśród sygnatariuszy Porozumienia znalazły się m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Zarząd Główny Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Zarząd Główny Stowarzyszeni Batalionów Chłopskich, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Fundacja "Polska się upomni" oraz Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
"Losy Żołnierzy Wyklętych są integralną częścią historii naszej walki o niepodległość. W związku z tym środowiska kombatanckie wystąpiły z inicjatywą uczczenia ich pamięci, zwłaszcza w obliczu odchodzenia ostatnich świadków tamtych wydarzeń oraz małej społecznej wiedzy na temat ich zasług dla ojczyzny. Nasze dążenia okazały się zbieżne z polityką historyczną prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który wiosną ubiegłego roku skierował do Sejmu projekt ustawy w sprawie ustanowienia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci +Żołnierzy Wyklętych+" - relacjonował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik prasowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Tadeusz Filipkowski.
Jak zaznaczył, w związku z katastrofą smoleńską, prace nad tą inicjatywą uległy zahamowaniu, jednak w ubiegłym tygodniu nabrały tempa, a ustawa została przyjęta przez Sejm i zaakceptowana przez Senat. "Jesteśmy zaskoczeni, ale równocześnie szczęśliwi, że tak się stało, ponieważ ustawa ta umożliwi obchodzenie po raz pierwszy tego święta w przypadającą w tym roku 60. rocznicę stracenia z rąk UB w stołecznym więzieniu na Rakowieckiej kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia +Wolność i Niezawisłość+. +Żołnierze Wyklęci+, zarówno walczący zbrojnie, jak i wspierający ich działania, są ważnym elementem naszej historii. To z ich przykładu czerpały kolejne pokolenia walczące o odzyskanie pełnej niepodległości Polski" - zaakcentował Filipkowski.
Sygnatariusze Porozumienia na Rzecz Obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych w swoim apelu o uczczenie tej rocznicy podkreślają, że 1 marca symbolizuje "bohaterstwo i postawę niezłomną +Żołnierzy Wyklętych+ w okresie Polski Ludowej, a także hańbę zbrodniarzy komunistycznych, którzy nie wahali się niszcząc polskich patriotów pohańbić ich także po śmierci". Członkowie Porozumienia apelują również o zorganizowanie obchodów 60. rocznicy stracenia kierownictwa IV Komendy WiN, ogłoszenie roku 2011 Rokiem "Żołnierzy Wyklętych" oraz o wmurowanie na stołecznym Grobie Nieznanego Żołnierza tablic upamiętniających miejsca walki i kaźni "Żołnierzy Wyklętych".
"W ramach przypomnienia o +Żołnierzach Wyklętych+ oraz uczczenia upamiętniającego ich święta planujemy organizację i wspieranie szeregu inicjatyw. Wśród nich znajdą się m.in. wystawy, konferencje, sympozja, książki i wydawnictwa, przegląd filmów o +Żołnierzach Wyklętych+ i film im poświęcony, festiwal piosenek +O Polskę niepodległą+ oraz sztuka o Stanisławie Sojczyńskim +Warszycu+, organizatorze konspiracyjnego Wojska Polskiego" - opowiadał prezes Fundacji "Polska się upomni" Jerzy Scheur.
Zaapelował równocześnie do innych organizacji o przystępowanie do Porozumienia na Rzecz Obchodów Dnia i Roku Żołnierzy Wyklętych poprzez wypełnienie deklaracji na stronie www.honor.pl. Wyraził także nadzieję, że również struktury lokalne zaangażują się w obchody święta i upamiętnienie rocznicy stracenia kierownictwa IV Komendy WiN. (PAP)
akn/ abe/