Polska po 1989 roku

21.11.2019

Komiks, wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego

Komiks wydany przez Muzeum Wojska czy wystawa na Uniwersytecie w Białymstoku złożą się na białostockie obchody setnej rocznicy urodzin ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Ryszard Kaczorowski pochodził z Białegostoku, jest honorowym obywatelem tego miasta. Urodził się 26 listopada 1919 r., zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. Miał 91 lat.

Plan obchodów setnej rocznicy urodzin prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego zaprezentowano w czwartek na konferencji prasowej w Muzeum Wojska w Białymstoku. Ryszard Kaczorowski jest jednym z patronów roku 2019 w Białymstoku.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki podkreślił, że Ryszard Kaczorowski to wybitna osoba w dziejach miasta i kraju. "Osoba, która zawsze odwoływała się i przypominała, że pochodzi z Białegostoku i ten Białystok był zawsze dla prezydenta Kaczorowskiego niezwykle ważny" - mówił Rudnicki.

Obchody zaczną się mszą św. w intencji Ryszarda Kaczorowskiego 24 listopada w kościele Św. Anny, który znajduje się przy ul. Ryszarda Kaczorowskiego w Białymstoku. 25 listopada zaplanowano promocję komiksu "Ostatni prezydent" oraz spektakl "Nasz Prezydent Ryszard Kaczorowski", który przygotowali uczniowie szkoły podstawowej nr 11. 26 listopada - w dniu rocznicy urodzin - na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie znajduje się gabinet Ryszarda Kaczorowskiego będzie otwarta wystawa "Tu się urodził, wychował i tu pracował..." oraz odbywać się będzie konkurs wiedzy o Ryszardzie Kaczorowskim.

W uroczystościach ma wziąć udział córka prezydenta Kaczorowskiego Jagoda Kaczorowska.

Wiceprezydent Rudnicki mówił, że obchody mają przypomnieć postać prezydenta Kaczorowskiego, choć - jak zaznaczył - wielu białostoczan doskonale ją zna.

Najmłodszym mieszkańcom postać Ryszarda Kaczorowskiego prezentuje komiks "Ostatni prezydent", który powstał w Muzeum Wojska pod nadzorem merytorycznym historyka prof. Adama Dobrońskiego, przyjaciela rodziny Kaczorowskich. Autorem komiksu jest Witold Tkaczyk, rysunki wykonała Katarzyna Babis. Komiks prezentuje życie Ryszarda Kaczorowskiego.

Dyrektor Muzeum Wojska Robert Sadowski powiedział, że w osobie Ryszarda Kaczorowskiego ukazane są losy Polaków od XX-lecia międzywojennego, historia Polski. "Tu jest wszystko: od wychowania patriotycznego (...), a potem te losy czyli wojna, Sybir, polska armia na zachodzie, emigracja w Londynie no i zakończenie przekazaniem insygniów prezydenckich (...), tragiczny koniec, czyli katastrofa smoleńska" - powiedział Sadowski. Komiks będą mogli otrzymać mieszkańcy miasta, trafi też do bibliotek w kraju. (PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ itm

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL