Epoka nowożytna

11.09.2013 aktualizacja 14.07.2016

Komisja Kultury za upamiętnieniem 330. rocznicy bitwy pod Wiedniem

Członkowie sejmowej Komisji Kultury jednogłośnie poparli w środę projekt uchwały upamiętniającej 330. rocznicę bitwy pod Wiedniem. Oddaje ona hołd Janowi III Sobieskiemu i "czci chwałę oręża polskiego", które "powstrzymało napór Imperium Osmańskiego".

"12 września 1683 roku wojska polskie wraz z wojskami sojuszniczych państw chrześcijańskiej Europy stoczyły zwycięski bój pod Wiedniem, powstrzymując napór Imperium Osmańskiego. Król Polski Jan III Sobieski w trosce o losy całej Europy objął dowództwo nad wojskami koalicji idąc z odsieczą oblężonej stolicy Austrii. Stanął na czele armii, której trzon stanowiło polskie rycerstwo i wsławiona w bojach formacja, jaką była husaria – chluba polskiego oręża – która przeważyła szalę zwycięstwa w bitwie" - czytamy w projekcie.

"Król Polski Jan III Sobieski w trosce o losy całej Europy objął dowództwo nad wojskami koalicji idąc z odsieczą oblężonej stolicy Austrii. Stanął na czele armii, której trzon stanowiło polskie rycerstwo i wsławiona w bojach formacja, jaką była husaria – chluba polskiego oręża – która przeważyła szalę zwycięstwa w bitwie" - czytamy w projekcie.

W uchwale jej autorzy podkreślają potrzebę oddania hołdu polskiemu władcy, "któremu myśl polityczna i dalekosiężna wizja wolnej Europy nakazały stanąć do boju w obronie polskiej i europejskiej tożsamości, wyrosłej na gruncie kultury chrześcijańskiej i cywilizacji łacińskiej. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej czci chwałę oręża polskiego i z wdzięcznością wspomina wszystkich walczących za Ojczyznę na przestrzeni dziejów".

Przedstawiciel wnioskodawców poseł Tadeusz Woźniak (SP) podkreślił, że bitwa pod Wiedniem, zwana w Polsce odsieczą wiedeńską, której rocznica przypada w czwartek, była jedną z największych i najważniejszych w dziejach Europy i świata. "O jej losach przesądziła odsiecz wojsk polskich pod wodzą króla Jana III Sobieskiego. Niestety król nie jest ani w Austrii, ani w Niemczech uznawany za bohatera tego zwycięstwa" - mówił Woźniak.

"W Wiedniu są co prawda trzy tablice upamiętniające postać króla, jednak dwie powstały z polskiej inicjatywy. Dlatego skoro inni próbują pomniejszyć rolę króla i polskiego rycerstwa w tej bitwie, naszym obowiązkiem jest upamiętnienie i oddanie im hołdu" - zaakcentował poseł.

Członkowie komisji jednogłośnie poparli projekt uchwały, wyrażając nadzieję, że zostanie on przyjęty przez Sejm przez aklamację.

Posłem-sprawozdawcą została Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO). (PAP)

akn/ abe/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL