Pieśni partyzanckie i utwory pochodzące z ekranizacji „Trylogii” Henryka Sienkiewicza zabrzmią 28 lutego w Krakowie podczas koncertu w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Koncert zatytułowany "Amor Patriae Nostra Lex" ("Miłość Ojczyzny naszym prawem") inauguruje Festiwal "Wolnej i Niezawisłej". Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą kombatanci - żołnierze podziemia.
"Chcemy popularyzować wiedzę o Żołnierzach Wyklętych sięgając po artystyczne środki wyrazu połączone z merytorycznym komentarzem historycznym" – mówił Mateusz Prendota, prezes Stowarzyszenia Passionart, które we współpracy z krakowskim IPN organizuje wydarzenie.
"W tym roku przypada 70. rocznica powstania Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, dlatego na koncercie galowym chcemy pokazać łańcuch historii, który łączy I Rzeczpospolitą z tymi ostatnimi żołnierzami II Rzeczpospolitej. Stąd tytuł koncertu +Miłość Ojczyzny naszym prawem+ i połączenie utworów z ekranizacji +Trylogii+ z pieśniami, jakie śpiewano w oddziałach partyzanckich między 1944 a 1947 r." – powiedział Prendota.
Ze względu na ogromne zainteresowanie koncertem w poprzednich latach, tym razem odbędzie się on w większej sali - w Auditorium Maximum UJ. Bezpłatne zaproszenia można od wtorku odbierać w kasie Filharmonii Krakowskiej.
1 marca w pięciu krakowskich kościołach odbędzie się cykl koncertów "Polska się o nas upomni!", na których chóry krakowskich uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Uniwersytetu Rolniczego zaprezentują muzykę sakralną i patriotyczną.
Mateusz Prendota: W tym roku przypada 70. rocznica powstania Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, dlatego na koncercie galowym chcemy pokazać łańcuch historii, który łączy I Rzeczpospolitą z tymi ostatnimi żołnierzami II Rzeczpospolitej. Stąd tytuł koncertu "Miłość Ojczyzny naszym prawem" i połączenie utworów z ekranizacji "Trylogii" z pieśniami, jakie śpiewano w oddziałach partyzanckich między 1944 a 1947 r.".
PAP jest patronem medialnym festiwalu "Wolnej i Niezawisłej".
Podczas koncertów Stowarzyszenie Passionart prowadzić będzie zbiórkę pieniędzy na organizację kolejnych wydarzeń kulturalnych. Jak zdradził Prendota Stowarzyszenie chciałoby jesienią 2015 r. zorganizować przesłuchania do ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Podziemnej, który ma za cel zachowanie dla potomności piosenek śpiewanych w oddziałach partyzanckich i powtórne ich wprowadzenie do obiegu kultury. "Młodzież miałaby odwiedzać kombatantów, zbierać od nich teksty i uczyć się melodii, a później zaprezentować pieśni przed jury" – mówił Prendota.
Dr hab. Filip Musiał z Biura Edukacji Publicznej krakowskiego oddziału IPN podkreśla, że wiele przedsięwzięć, które odbywają się w związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych to oddolne inicjatywy społeczne. "Skala tych przedsięwzięć jest nieporównywalna z żadnym innym świętem historycznym w polskim kalendarzu" – mówił Musiał. Dodał, że w ciągu półwiecza zniewolenia Polski – w czasie okupacji i PRL, kiedy „elity zostały wymordowane albo zepchnięte na margines społeczny" "doszło do częściowego zerwania kodu kulturowego i częściowego zatarcia narodowej tożsamości".
"To, że w przedsięwzięcia związane z Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych angażują się młodzi ludzie jest dowodem, że najmłodsze, świadome pokolenie Polaków buduje pomosty z II RP, odwołując się do tradycji tych najbardziej patriotycznych pokoleń, budowniczych Polski, a odrzucając spuściznę PRL. Temu właśnie IPN miał służyć i mamy nadzieję, że przyczyniliśmy się do odbudowy tej narodowej tożsamości" – powiedział Musiał.
Wspólnie z Klubem Jagiellońskim IPN od poniedziałku do soboty organizuje w Krakowie cykl wydarzeń. m.in. prelekcję, maraton filmowy i grę miejską "Śladami podziemia niepodległościowego w Krakowie".
13 marca w Muzeum Archeologicznym otwarta zostanie, prezentowana przez IPN także w innych miastach, wystawa zdjęć Piotra Życieńskiego "Cum tacent, clamant" dokumentujących prace ekshumacyjnych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. 23 marca w Nowym Sączu ogłoszone zostaną wyniki V edycji konkursu historycznego "Żołnierze Wyklęci – bohaterowie antykomunistycznego podziemia", do którego zgłosiło się 80 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Wystawy i wykłady poświęcone walce działaczy podziemia z komunistycznymi władzami odbędą się w kilkunastu miejscowościach Małopolski m.in. w Bochni, Gorlicach, Rabce-Zdroju, Szczawnicy, Tarnowie i Wieliczce. (PAP)
wos/ ls/