Muzyki z serialu "Czas honoru" w wykonaniu orkiestry symfonicznej, chórów akademickich, solistów i aktorów będzie można posłuchać w piątek wieczorem podczas koncertu przed pomnikiem Powstania Warszawskiego. Będzie on częścią obchodów 71. rocznicy wybuchu powstania.
"W piątek po zakończeniu głównych uroczystości przed pomnikiem Powstania Warszawskiego tradycyjnie odbędzie się koncert, który co roku cieszy się dużym powodzeniem. Zależało nam by oddać ducha dzisiejszych czasów i podkreślić, że pamiętamy o ważnym wydarzeniu w historii miasta, jakim było powstanie warszawskie" - powiedział PAP Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, która organizuje koncert.
Jak zaznaczył, podczas przygotowywanych od ponad 20 lat widowisk poświęconych pamięci powstania często rola opowiedzenia o tamtych czasach jest powierzana młodym artystom. "Tym razem nawiązaliśmy współpracę z Bartoszem Chajdeckim. To młody, zdolny kompozytor, autor muzyki do serialu +Czas honoru+. Wzrusza ona telewidzów już od kilku lat, ale też stanowi zamkniętą całość w momencie, kiedy odtwarza się ją ze sceny" - opowiadał Matusiak.
W koncercie weźmie udział Orkiestra Symfoniczna ArtBel Enesemble, połączone chóry akademickie Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz aktorzy grający w serialu - Antoni Pawlicki i Olga Bołądź. "Mamy także młodych solistów takich jak Paulina Walendziak, Anna Witczak, Krzysztof Iwaneczko czy Katarzyna Sawczuk, która m.in. zaśpiewa utwór +Dziewczyna z granatem+. To bardzo piękna, sugestywna muzyka, trafiająca do serca" - podkreślił dyrektor.
Muzyce mają towarzyszyć wiersze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zbigniewa Herberta czy Leszka Aleksandra Moczulskiego opowiadające o walce i odwadze młodych powstańców. Ich uzupełnienie stanowić będą wyświetlane na telebimach fragmenty filmu "Czas honoru", a także fotografie prezentujące Warszawę przedwojenną, miasto z czasów wojny oraz współczesne. "Chcemy w ten sposób podkreślić, że obecną nowoczesną, piękną stolicę mamy także dzięki tym dramatycznym wydarzeniom sprzed 71 lat" - dodał Matusiak.
Wstęp na koncert jest wolny.
Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. (PAP)
akn/ pz/