09.01.2010 aktualizacja 13.07.2016

Koncert upamiętniający Władysława Skoraczewskiego

09.01.2010. Warszawa (PAP) - Koncert upamiętniający postać Władysława Skoraczewskiego - śpiewaka operowego, instruktora harcerskiego, twórcę i kierownika Centralnego Zespołu Artystycznego Związku Harcerstwa Polskiego - odbędzie się w poniedziałek w stołecznym Teatrze Roma. W tym roku mija 30. lat od śmierci Skoraczewskiego.

Koncert w Romie organizują dawni wychowankowie Skoraczewskiego. Jednym z nich jest Krystyna Lewenfisz-Kulesza, rzeczniczka Teatru Roma, która podkreśla, że Centralny Zespół Artystyczny Związku Harcerstwa Polskiego stanowił ważny element w polskiej kulturze muzycznej od 1945 roku aż do 1980 r.

"Mimo że zespół już nie istnieje, to my - jego wychowankowie - spotykamy się regularnie. Wynikiem tych spotkań jest koncert, który organizujemy w styczniu. Właściwie to nie będzie koncert, a +ognisko+, podczas którego spotkamy się, zaśpiewamy, powspominamy i pewnie wzruszymy się do łez" - powiedziała Lewenfisz-Kulesza. Zwróciła uwagę, że w zespole, który miał siedzibę w Teatrze Wielkim w Warszawie, działali m.in. Antoni Wit, Jacek Kaspszyk, Jacek Kawalec, Karol Stępkowski, Tadeusz Wojciechowski i Alibabki.

"Ja śpiewałam w zespole dwanaście lat. (...) I dzisiaj, gdy jestem na spektaklach w Teatrze Wielkim, czuję to samo co wówczas, gdy jako mała dziewczynka z kucykami, w szarym mundurku śpiewałam +Katarynkę+ z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Władysława Skoraczewskiego. Miałam pięć lat. W styczniu +Katarynkę+ zaśpiewa moja córka Julka, która będzie dokładnie w tym samym wieku" - wspomina Lewenfisz-Kulesza.

W koncercie udział wezmą m.in. soliści: Adam Kruszewski (baryton) i Jerzy Kijowski (bas), chór i orkiestra wychowanków Centralnego Zespołu Artystycznego Związku Harcerstwa Polskiego oraz dzieci wychowanków zespołu.

Władysław Skoraczewski - śpiewak operowy, członek "Szarych Szeregów" walczący w Powstaniu Warszawskim, urodził się 3 grudnia 1919 roku w Warszawie. Już w 1926 roku wstąpił do harcerstwa, rok po maturze, w 1937 r., uzyskał stopień podharcmistrza.

Edukację wokalną rozpoczął w 1938 r. w Warszawie. Mimo że wybuch wojny przerwał jego studia prawnicze w Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęte po ukończeniu gimnazjum, to nauka śpiewu Skoraczewskiego trwała przez cały okres wojny; w 1945 roku zaowocowała debiutem w operze warszawskiej. Jeszcze podczas okupacji Władysław Skoraczewski zaczął studiować dyrygenturę chóralną. Nauka ta połączona z praktyką dyrygencką trwała trzy lata, podczas których Władysław Skoraczewski śpiewał także basowe partie solowe w chórze kościoła Wszystkich Świętych przy placu Grzybowskim.

Po aresztowaniu przez gestapo dyrygenta chóru Mieczysława Dobrowolskiego, Skoraczewski przejął kierownictwo 12-osobowego zespołu i prowadził go do wybuchu Powstania Warszawskiego. Zarówno on jak i koledzy z chóru uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim, po którego upadku Władysławowi Skoraczewskiemu udało się uciec na Kielecczyznę, gdzie ukrywał się we wsi Zagość k. Jędrzejowa.

W połowie lipca 1945 r. Skoraczewski wrócił do zburzonej stolicy, aby włączyć się w prace reaktywowania sceny operowej i Związku Harcerstwa Polskiego. W październiku 1945 r. założony przez niego Warszawski Chór Harcerski dał pierwszy koncert w gmachu Rady Ministrów przy Krakowskim Przedmieściu; w grudniu 1945 r. Władysław Skoraczewski zadebiutował rolą Wieśniaka w operze "Pajace" Ruggiera Leoncavalla. Od tamtej chwili życie dzielił między pracę zawodową śpiewaka operowego i kierowanie rozrastającym się chórem harcerskim, który po pewnym czasie miał przekształcić się w ogromny zespół złożony z trzech chórów i orkiestry symfonicznej. Skoraczewski zmarł 2 stycznia 1980 r.(PAP)

agz/ abe/ gma/

 
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL