Religia

21.02.2019

Kondolencje przewodniczącego KEP po śmierci bpa Alojzego Orszulika

Kościół w Polsce i nasza ojczyzna wiele zawdzięczają śp. biskupowi Alojzemu Orszulikowi, zwłaszcza w kontekście jego pracy w Sekretariacie KEP w niezwykle trudnym czasie reżimu komunistycznego – napisał w liście kondolencyjnym przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki po śmierci biskupa Orszulika.

Abp Gądecki podkreślił w nim, że "dzięki jego umiejętnościom negocjacyjnym stał się jedną z kluczowych postaci w rozmowach, które doprowadziły do pokojowych przemian w 1989 r. i zwołania Okrągłego Stołu".

"Dziękuję Bogu za tak mądrego i doświadczonego pasterza, którego życie i posługę doskonale opisują słowa jego biskupiego zawołania: +Christo in aliis servire+ (służyć Chrystusowi w drugich) – czytamy w przekazanym PAP w czwartek wieczorem liście przewodniczącego episkopatu Polski.

Dodał jednocześnie, że ze smutkiem przyjął wiadomość o zmarłym w czwartek w wieku 90 lat biskupie Alojzym Orszuliku, pierwszym biskupie łowickim, zastępcy sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski w latach 1989-1994, dyrektorze biura prasowego KEP w latach 1968-1993, konsultorze Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, kawalerze Orderu Orła Białego.

Przewodniczący KEP podkreślił, że zmarły biskup Alojzy wykorzystywał swe umiejętności najpierw jako członek Komisji Mieszanej Stolicy Apostolskiej i Episkopatu Polski ds. nawiązania stosunków dyplomatycznych między Watykanem i Polską, członek i sekretarz Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu, organizator kolejnych pielgrzymek papieskich do Polski, wiceprzewodniczący Komisji KEP ds. Środków Społecznego Przekazu i członek Komisji KEP ds. Wydawnictw Kościelnych oraz uczestnik obrad Okrągłego Stołu.

"Z wiarą wsłuchujemy się w słowa Mateuszowej przypowieści o talentach, które Pan zostawił swoim sługom, dla pomnożenia dobra i powtarzamy je w obliczu śmierci biskupa Alojzego "dobrze, sługo dobry i wierny (…) Wejdź do radości twego Pana" – napisał w liście kondolencyjnym przewodniczący KEP.

Abp Gądecki w imieniu Konferencji Episkopatu Polski złożył wyrazy współczucia wszystkim, których dotknęła śmierć biskupa Alojzego – rodzinie, bliskim, współpracownikom, kapłanom i wiernym diecezji łowickiej. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL