18.09.2009 Warszawa (PAP) - O tym, jak ważna okazała się we wrześniu 1939 roku granica polsko-rumuńska, o losach polskich żołnierzy i ludności cywilnej w Rumunii będzie mowa na dwudniowej konferencji "70. rocznica polskiego uchodźstwa w Rumunii", która rozpoczęła się w piątek wieczorem w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.
"Konferencja poświęcona jest zagadnieniom mało właściwie wcześniej badanym, a dotyczącym ważnego fragmentu wojennej i powojennej historii Polski; przez Rumunię przecież wiódł główny szlak na Zachód polskiego wychodźstwa; do Rumunii ewakuował się rząd Rzeczpospolitej. Konferencja ta, to jeszcze jedna forma uczczenia 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej" - powiedziała PAP Agata Kwiek z Domu Spotkań z Historią.
Piątkowy wieczór rozpoczął się pokazem filmu dokumentalnego "Spotkanie po latach - Polacy w Rumunii" w reżyserii Stanisława Kostrzewy i Alicji Wancerz-Gluzy. Po filmie nastąpiła prezentacja albumu "Rumuński azyl. Losy Polaków 1939-45" wydanego przez ośrodek KARTA. Przewidziana jest też dyskusja na przedstawione w filmie i albumie tematy.
Sobotnią część konferencji wypełnią panele dyskusyjne na temat historii stosunków rumuńsko-polskich oraz uchodźstwa polskiego w Rumunii. W dyskusji wezmą udział goście z Polski i Rumunii m.in. profesorowie: Florin Anghel, Mioara Anton, Dan Berindei, Radu Florian Bruja, Ioan Chiper, Ion Constantin, Constantin Geambasu, Daniel Hrenciuc, Henryk Bułhak, Andrzej Dubicki, Tadeusz Dubicki, Kazimierz Jurczak, Andrzej Koryn, Małgorzata Willaume, Roman Wyborski, Janusz Żarnowski.
Gośćmi specjalnymi będą ambasador Rumunii w Polsce Gheorghe Predescu oraz dyrektor Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie Dorian Branea.
Konferencję zakończy pokaz filmu fabularnego "Złoty pociąg" w reżyserii Bohdana Poręby. (PAP)
maw/ abe/ jra/