Europa i świat po 1989 roku

06.04.2017

Konferencja naukowa uczci 90. rodziny papieża emeryta Benedykta XVI

Konferencja naukowa organizowana przez Konferencję Episkopatu Polski i Sejm poświęcona koncepcji państwa w nauczaniu Benedykta XVI uczci zbliżające się 90. urodziny emerytowanego papieża. To ważny i aktualny temat - uważa wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Jak podkreślił podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński, myśl papieża Benedykta XVI jest wciąż aktualna, a jego dzieła w języku polskim - wciąż wydawane.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział, że autorzy pomysłu tematu tej konferencji nie mieli świadomości, jak bardzo będzie on ważny i aktualny. Temat - relacjonował - wymyślono rok temu, kiedy papież mówił do współpracowników, że Europa wymaga ożywienia. Terlecki zauważył, że urodziny Benedykta XVI zbiegają się z 60. rocznicą traktatów rzymskich i związaną z nimi poważną refleksją nad dalszym kształtem Europy i jej instytucji politycznych "w sytuacji, gdy przeżywamy pewien kryzys wspólnoty". "Pomysł tematu tej konferencji okazał się jakoś niezwykle proroczy" - ocenił wicemarszałek Sejmu.

Zaznaczył, że Benedykt XVI w swoich dziełach stara się zarysować model współistnienia instytucji Kościoła i instytucji państwa, szukając pola współpracy, która "nie ograniczałaby się tylko do relacji społecznych, politycznych, kulturowych, ale także dotyczyłaby kontekstu duchowego, przenikania wiarą instytucji świeckich".

"To jest - myślę - najważniejsze dziś pole poszukiwań i refleksji. Stąd bardzo byliśmy poruszeni propozycją, aby parlament wziął udział w tej konferencji jako współorganizator. Bo wydaje nam się, że parlament jest najlepszym miejscem do wspólnego zastanowienia się nad tym na ile Kościół, na ile nasza wiara może przenikać naszą codzienną pracę państwową, społeczną, polityczną" - zaakcentował Terlecki.

Dyrektor Centrum Studiów Ratzingera ks. Mariusz Kuciński podkreślił, że temat konferencji był konsultowany z Benedyktem XVI. "I jest on bardzo żywo zainteresowany tym, o czym chcemy tutaj mówić. (...) Wiadomo bowiem, że kondycja Kościoła w Europie, jak i kondycja państwa jako dobra wspólnego, jest droga papieżowi, dlatego chętnie zaakceptował ten temat" - powiedział.

Sekretarz generalny KEP dodał, że czwartkowy termin spotkania z dziennikarzami poświęconego zbliżającej się konferencji nie jest przypadkowe. "Właśnie dzisiaj w Rzymie odbędzie się prezentacja książki jubileuszowej z okazji przypadających 16 kwietnia 90. urodzin papieża Benedykta XVI. To publikacja +Cooperatores Veritatis+, czyli +współpracownicy na polu poszukiwania prawdy+. Jej autorami są laureaci specjalnej nagrody Fundacji Watykańskiej Josepha Ratzingera - Benedykta XVI, wśród nich także Polak ks. prof. Waldemar Chrostowski" - mówił bp Miziński.

Konferencja naukowa "Koncepcja Państwa w perspektywie nauczania Kard. Josepha Ratzingera - Benedykta XVI" odbędzie się 19 kwietnia w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski. Organizują ją Sejm RP i Fundacja Watykańska Joseph Ratzinger - Benedykt XVI. Wśród mówców będą szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska oraz marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski, a także liczni dostojnicy kościelni. Patronat honorowy objął prezydent Andrzej Duda. (PAP)

akn/ karo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL