Do końca listopada w Kopnej Górze k. Supraśla powinien być gotowy cmentarz - miejsce pamięci powstańców listopadowych. W połowie przyszłego roku spoczną tam szczątki 46 powstańców, odkryte trzy lata temu i czasowo przeniesione w inne miejsce. Gmina Supraśl, która jest inicjatorem przedsięwzięcia, podpisała umowę z wykonawcą cmentarza - powiedział PAP burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski. Jest już tam gotowy parking, stoi też granitowa kolumna zwieńczona rzeźbą orła powstańczego.
Inwestycja finansowana jest z pieniędzy z różnych źródeł, m.in. samorządu województwa podlaskiego, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz gminy Supraśl.
Cmentarz stanowić będą żołnierskie kwatery, w których w przyszłym roku spoczną szczątki powstańców z 1831 roku. Burmistrz Dobrowolski dodał, że uroczystości religijno-patriotyczne planowane są na maj lub czerwiec 2013 roku, choć wiele zależy od uzgodnień z przedstawicielami władz, w tym kancelarii prezydenta RP.
Niewykluczone, że uroczystość będzie połączona z III Podlaskim Piknikiem Militarnym w pobliskich Ogrodniczkach.
Szczątki powstańców, w połowie grudnia 2010 roku, zostały przeniesione z miejsca ekshumacji w Kopnej Górze, do kaplicy na cmentarzu w Supraślu i tam znajdują się do dziś. Odkryto je jesienią 2009 roku dzięki zaangażowaniu lokalnych miłośników historii ze stowarzyszenia Collegium Suprasliense w Supraślu.
Historia odkrycia pochówku powstańców ma swój początek w notatce odnalezionej kilka lat temu w archiwum parafii rzymskokatolickiej w Szudziałowie. Sporządzona została przez duchownego po wydarzeniach, które miały miejsce 25 czerwca 1831 roku pod wsią Sokołda koło Supraśla.
Wynikało z niej, że doszło tam do ataku wojsk rosyjskich na oddziały powstańcze, a 56 polskich żołnierzy zostało pochowanych w jednej mogile. W notatce był też przybliżony opis miejsca.
Jak podkreślali wówczas członkowie Collegium Suprasliense, ta informacja i odnalezienie szczątków zmienia dotychczasowe przeświadczenie, że Sokołda związana jest z powstaniem styczniowym z 1863 roku. Położone w pobliżu arboretum w Kopnej Górze nosi nawet imię bohaterów tego powstania.(PAP)
rof/ ako/