Polska po 1989 roku

14.09.2018

Koszalin: bogaty program obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Polska flaga. Fot. PAP/L. Szymański Polska flaga. Fot. PAP/L. Szymański

Koncerty filharmoników, spektakl, warsztaty, pokazy, wystawy poprzedzą główne uroczystości 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Koszalinie. 100-latkiem bywa się tylko raz, więc obchody będą rozbudowane – powiedział prezydent miasta Piotr Jedliński.

„100-lecie odzyskania niepodległości to w tym roku najważniejsza rocznica, jaką będziemy obchodzić. 100-latkiem bywa się tylko raz. Takim stulatkiem będziemy jako nasz kraj, więc obchody w Koszalinie będą rozbudowane” – powiedział w piątek na konferencji prasowej Jedliński.

Prezydent poinformował o rozpoczynającym się 14 września cyklu koncertów symfonicznych w Filharmonii Koszalińskiej. Piątkowy koncert rozpocznie polonez „Pożegnanie ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego. Kolejne koncerty odbędą się: 28 września, 12 i 26 października. W sobotę Bałtycki Teatr Dramatyczny premierowo wystawi spektakl „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego, który będzie grany jeszcze kilkukrotnie przed 11 listopada.

Pod hasłem „100 par na 100-lecie Polski” koszalińscy licealiści zatańczą poloneza 8 października na Rynku Staromiejskim, a 4 listopada w Filharmonii Koszalińskiej przedszkolaki śpiewać będą piosenki patriotyczne i żołnierskie.

Według Jedlińskiego imprez towarzyszących będą „dziesiątki o mniejszym lub większym zasięgu”. Natomiast główne uroczystości, 11 listopada, „ze względu na ich zakres” w tym roku planowane są nie, jak to było dotychczas, przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, lecz na Rynku Staromiejskim. Tu odprawiona zostanie polowa msza św. w intencji ojczyzny, jednocześnie parafia ewangelicko-augsburska zaprosi do siebie na nabożeństwo ekumeniczne.

Na Rynku Staromiejskim odbędzie się demonstracja sprzętu wojskowego 8 Pułku Przeciwlotniczego, w tym przeciwlotniczego zestawu rakietowego Poprad oraz 12 Dywizji Zmechanizowanej. „Można też będzie obejrzeć sprzęt, który na co dzień wykorzystują funkcjonariusze straży granicznej, straży pożarnej i policji. Na koniec pokazu ulicami miasta Koszalina chcielibyśmy zrobić defiladę sprzętu. Dawno nie było takiej w Koszalinie” – powiedział dowódca Garnizonu Koszalin płk Mariusz Janikowski.

Przedstawiciel komitetu honorowego koszalińskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Stowarzyszenia im. marszałka Józefa Piłsudskiego Paweł Michalak poinformował o 20 statuetkach, które zostaną wręczone organizatorom imprez na 100-lecie.

„Jako Stowarzyszenie będziemy wręczać te statuetki organizatorom, według nas, najładniejszych imprez związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości” – zaznaczył Michalak. Dodał, że statuetki są identyczne i wykonane według pokonkursowego projektu, który wygrała uczennica koszalińskiego liceum plastycznego Julia Samborska. „Na awersie jest marszałek Piłsudski z nazwą naszego stowarzyszenia, a na odwrocie orzeł z napisem +100-lecie odzyskania niepodległości+” – powiedział Michalak, prezentując statuetkę.

Po zakończeniu głównej uroczystości na Rynku Staromiejskim w Archiwum Państwowym odbywać się będą warsztaty kaligraficzne, genealogiczne i plastyczne, pokazy archiwaliów i militariów oraz wystawy dotyczące czynu niepodległościowego. (PAP)

autor: Inga Domurat

ing/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL