Lata 1983-1987

15.12.2014 aktualizacja 14.07.2016

Kraków: Byli esbecy oskarżeni o bezprawne zatrzymanie opozycjonistów

Internetowa wystawa IPN „Twarze krakowskiej bezpieki” Internetowa wystawa IPN „Twarze krakowskiej bezpieki”

17 byłych funkcjonariuszy SB odpowie przed sądem za bezprawne pozbawienie wolności 34 opozycjonistów 3 maja 1986 r. w Krakowie - poinformował w poniedziałek PAP prok. Marek Kowalcze z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie.

"Akt oskarżenia w tej sprawie przekazano do sądu" - powiedział prok. Kowalcze.

Poranne zatrzymanie 3 maja opozycjonistów na 48 godzin miało uniemożliwić im udział we mszy św. oraz manifestacji niepodległościowej, organizowanej tego dnia w Krakowie po mszy na Wawelu z okazji 3 maja.

Według IPN oskarżeni dopuścili się zbrodni komunistycznej, będącej jednocześnie zbrodnią przeciwko ludzkości, biorąc udział w bezprawnym pozbawieniu wolności 34 opozycjonistów za głoszone przez nich poglądy polityczne oraz działalność w organizacjach niepodległościowych.

Działanie ówczesnych funkcjonariuszy było także zbiorowym naruszeniem praw człowieka, w tym prawa do wolności osobistej, i poważnym prześladowaniem z powodu przynależności do określonej grupy politycznej - uważa IPN.

Jak podkreśla w akcie oskarżenia, represjonowanie działaczy opozycji antykomunistycznej nastąpiło bez podstawy prawnej i z przekroczeniem uprawnień, a funkcjonariusze działali na szkodę interesu publicznego i interesu prywatnego pokrzywdzonych.

Oskarżeni nie przyznali się do zarzutów, a w wyjaśnieniach zaprzeczyli dopuszczeniu się tego przestępstwa. Grozi im kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. (PAP)

hp/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL