Koncertem „Wolność i Solidarność” oraz wręczeniem Krzyży Wolności i Solidarności i medali Dziękujemy za Wolność stowarzyszenie Sieć Solidarności uczci w czwartek w Krakowie 35. rocznicę Porozumień Sierpniowych.
Jak poinformowała PAP Dorota Korohoda z krakowskiego IPN, które współorganizuje przedsięwzięcie, wieczór odbędzie się w Filharmonii Krakowskiej. Podczas koncertu rozbrzmią pieśni z różnych okresów działalności Solidarności w symfonicznych aranżacjach Marka Pawełka. Goście usłyszą m.in. „Mury”. „Obławę”, „Zbroję”, „Balladę o Janku Wiśniewskim”.
Na scenie, pod dyrekcją Janusza Wierzgacza, wystąpią chór i orkiestra Passionart oraz soliści: Żaneta Polak, Dagmara Frankiewicz-Sysuła, Agata Paciorek oraz Michał Dembiński.
Podczas wieczoru wręczone zostaną też odznaczenia państwowe Krzyże Wolności i Solidarności oraz medale Dziękujemy za Wolność dla działaczy przedsierpniowej opozycji, pierwszych osób strajkujących oraz działaczy zakładających nowe związki zawodowe.
Medal Dziękujemy za Wolność stowarzyszenie Sieć Solidarności ustanowiło rok temu. Członkowie stowarzyszenia przyznają go osobom, które po 13 grudnia 1981 r. walczyły o niepodległość Polski. Pierwsze medale otrzymali Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski, i pośmiertnie - Lech Kaczyński oraz prezydent USA Ronald Reagan.
W czwartek medale otrzymają byli działacze i współpracownicy takich struktur jak m.in. Studenckiego Komitetu Solidarności (SKS), Komitetu Obrony Robotników (KOR) oraz Komitet Samoobrony Społecznej KOR, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela (ROPCiO), Instytutu Katyńskiego.
„(…) ludzie pokolenia Solidarności chcieliby w sposób szczególny przypomnieć i wyróżnić osoby, które prowadziły działalność opozycyjną przed Sierpniem ’80 oraz kontynuowały ją w najróżniejszych formach, w kraju i zagranicą w późniejszych latach” – wyjaśniła przedstawicielka IPN.
Stowarzyszenie Sieć Solidarności powstało w Krakowie trzy lata temu. Skupia osoby, którym bliskie są ideały Solidarności. Najliczniejszą grupę członków stanowią opozycjoniści działający w latach 80., członkowie NSZZ „Solidarność”, Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Stowarzyszenie pomaga byłym członkom Solidarności, którzy są w trudnej sytuacji materialnej, przywraca im prawa kombatanckie i rozszerza uprawnienia emerytalno-rentowe, organizuje spotkania integracyjne.
Na Porozumienia Sierpniowe składają się cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980 r. Zawarto je w Szczecinie (30 sierpnia), Gdańsku (31 sierpnia), Jastrzębiu-Zdroju (3 września) oraz Hucie Katowice (11 września).
W Porozumieniach Sierpniowych władze PRL zgadzały się na zarejestrowanie NSZZ "Solidarność". Zobowiązywały się też m.in. do wniesienia do Sejmu ustawy o ograniczeniu cenzury, ponownego zatrudnienia osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach 1970 i 1976, a także opublikowania podstawowych założeń planowanych reform gospodarczych i umożliwienia publicznej dyskusji nad ich treścią.
Wśród organizatorów wieczoru w Filharmonii Krakowskiej jest też Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. (PAP)
bko/ dym/