Polska po 1989 roku

21.09.2018

Krzyż „Wiara i Wolność” upamiętni w Lanckoronie konfederatów barskich

Pomnik w kształcie krzyża upamiętni w Lanckoronie (Małopolskie) konfederatów barskich, którzy tu walczyli i ginęli. Monument „Wiara i Wolność” zostanie odsłonięty w sobotę. Uroczystość ma związek z przypadającą w tym roku 250. rocznicą zawiązania konfederacji w Barze.

„Odsłonięcie pomnika następuje również w roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polscę” – podkreśliła Paulina Tomczykiewicz z urzędu gminy w Lanckoronie.

Jak poinformowała, pomnik ma dwa filary. „To +Wiara+, czyli odniesienie do wiary ojców, w której wzrastali konfederaci i następne pokolenia walczące o wolność ojczyzny. Drugim filarem jest +Wolność+. Podkreśla on narodowo-wyzwoleńczy charakter Konfederacji, jak i późniejszych powstań” – powiedziała Tomczykiewicz.

Sobotnią uroczystość zainauguruje msza św. w lanckorońskim kościele Narodzenia św. Jana Chrzciciela, której będzie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damian Muskus. Po niej, na miejscowym cmentarzu, zostanie odsłonięty kamienny pomnik w kształcie krzyża. Uroczystość zwieńczy koncert pieśni patriotycznych.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda, a w komitecie honorowym obchodów, które zostały zorganizowane z inicjatywy wójta Lanckorony Tadeusza Łopaty, zasiada m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, prezes IPN Jarosław Szarek i metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Konfederacja barska była zbrojnym związkiem szlachty polskiej zawiązanym 29 lutego 1768 r. w Barze na Podolu. Celem było przeciwstawienie się wrogiej agresji i antypolskiej polityce króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Przez cztery lata konfederaci zbrojnie przeciwstawiali się najeźdźcy, walcząc przeciwko przeważającej i lepiej wyszkolonej armii rosyjskiej. Mimo to w 1772 r. doszło do pierwszego rozbioru Polski przy udziale trzech zaborców.

„Ziemia lanckorońska jest silnie związana z konfederatami barskimi. Tu doszło do dwóch dużych bitew” – powiedziała Paulina Tomczykiewicz. W 1768 r. konfederaci opanowali miejscowy zamek. W 1771 r. został on oblężony. Konfederaci poddali się w czerwcu 1772 r. W okolicach miejscowości w zbiorowej mogile spoczywa ok. 300 konfederatów, którzy zginęli w bitwie pod Lanckoroną.

Podczas konfederacji barskiej Lanckorona poniosła duże straty. Zamek i miasto zostały zniszczone i już nigdy nie odzyskały dawnej świetności. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL