Polska po 1989 roku

10.01.2017

Ks. Jerzy Stranz odebrał Nagrodę im. ks. Romana Indrzejczyka

Laureat nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka ksiądz Jerzy Stranz. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Laureat nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka ksiądz Jerzy Stranz. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Ks. Jerzy Stranz odebrał we wtorek w Poznaniu Nagrodę im. ks. Romana Indrzejczyka, przyznawaną przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Wręczenie odbyło się w ramach obchodów Dnia Judaizmu w stolicy Wielkopolski, w których organizacji ks. Stranz od lat uczestniczy.

Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawana jest osobom konsekrowanym, działającym na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Ks. Stranz otrzymał ją "za trud i wysiłek na rzecz dialogu międzyreligijnego oraz kształtowanie społecznych postaw otwartości i tolerancji". Wręczenie miało miejsce w siedzibie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu.

Laureat nagrody jest redaktorem naczelnym Wydawnictwa Świętego Wojciecha, współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Coexist, które zajmuje się promocją postaw i działalności na rzecz dialogu między ludźmi, kulturami, narodami i religiami. Przygotowywane przez stowarzyszenie obchody Dnia Judaizmu w Poznaniu z biegiem czasu przekształciły się w wielodniowe festiwale, bogate w spotkania, debaty, koncerty i wystawy. W tym roku wydarzenia z okazji XX Dnia Judaizmu w stolicy Wielkopolski zaplanowano od 9 do 20 stycznia.

Współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Bogdan Białek mówił we wtorek w trakcie uroczystości, że ks. Stranz "lśni jasnym światłem odwagi, determinacji i wiary, że lepszy świat jest możliwy, że zaniedbania w dążeniu do jego poprawy są poważnym błędem a zaniechanie wręcz grzechem".

"Ksiądz Stranz należy do tych ludzi, którzy nie pozwalają zapomnieć jednego z najważniejszych pytań człowieka XXI wieku, jednego z fundamentalnych pytań chrześcijanina, Europejczyka: jak jest możliwy dziś antysemityzm, nienawiść i pogarda wobec innego człowieka, z powodu jego pochodzenia lub wiary, po doświadczeniu Zagłady, po Holokauście" – powiedział Białek.

Laureat nagrody, dziękując za przyznane mu wyróżnienie, przypomniał, że tegoroczny, XX Dzień Judaizmu w Kościele katolickim odbywa się pod hasłem "Uwiodłeś mnie Panie, a ja pozwoliłem się uwieść".

"Ksiądz Stranz należy do tych ludzi, którzy nie pozwalają zapomnieć jednego z najważniejszych pytań człowieka XXI wieku, jednego z fundamentalnych pytań chrześcijanina, Europejczyka: jak jest możliwy dziś antysemityzm, nienawiść i pogarda wobec innego człowieka, z powodu jego pochodzenia lub wiary, po doświadczeniu Zagłady, po Holokauście" – powiedział Bogdan Białek.

"Myślę, że wszyscy, którzy się tutaj zebrali, dali się uwieść Bogu, bez którego dialog religijny jest w zasadzie niemożliwy. Daliśmy się też uwieść tej idei dialogu, która wcale nie jest taka oczywista: że można iść przez świat, nie roszcząc sobie pretensji do tego, że moja droga jest jedyna i najlepsza” – powiedział.

Ks. Stranz podkreślił, że odbiera przyznaną mu nagrodę jako uhonorowanie "całego środowiska dialogicznego w Poznaniu".

Przewodnicząca poznańskiego oddziału Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Alicja Kobus podkreśliła, że wyróżnienie dla ks. Stranza to wyraz uznania dla jego działań przy organizowaniu obchodów Dnia Judaizmu w Poznaniu. "Uważam, że to najpiękniejsze obchody Dnia Judaizmu w Polsce, bogate w treść, w przesłania. Wydarzenia mają wymiar ponadczasowy, ze znamienitymi gośćmi. Wielka w tym zasługa ks. Stranza" – powiedziała.

Wręczenie nagrody to jeden z pierwszych elementów tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu w Poznaniu. Do 20 stycznia w stolicy Wielkopolski zaplanowano prezentacje, debaty, wystawy, wykłady oraz koncerty muzyki żydowskiej i klezmerskiej. 17 stycznia w kościele pw. św. Wojciecha odbędzie się nabożeństwo biblijne z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego i rabina Symchy Kellera.

"Te obchody są otwartą przestrzenią spotkania, słuchania siebie nawzajem, uczenia się siebie – także rozumienia tego, co tradycja żydowska i potem religia chrześcijańska chce powiedzieć o Bogu i o człowieku. W tym świecie, który z trudem przebija się z dobrą nowiną o dialogu, porozumieniu, budowaniu mostów, dostrzegamy dobry sygnał ze strony Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, że te nasze starania, to wszystko, co się w Poznaniu dzieje, dla dobra sprawy się dzieje" – powiedział PAP ks. Stranz.

W obchody Dnia Judaizmu w regionie włącza się także Gniezno. Od 17 stycznia w Instytucie Kultury Europejskiej UAM czynna będzie wystawa fotografii pt. "Ściana Płaczu i nie tylko". 18 stycznia zaprezentowana zostanie wyjazdowa ekspozycja Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

"Inicjatywa Dnia Judaizmu coraz bardziej pokazuje na tę prawdę, którą pozostawił nam św. Jan Paweł II, że nie można zrozumieć chrześcijaństwa bez judaizmu. Pragniemy wspólnie odkrywać to bogate dziedzictwo. Wobec naszych starszych braci w wierze, my chrześcijanie jesteśmy wzywani do tego, by z tego bogactwa duchowego ciągle korzystać" – powiedział PAP metropolita gnieźnieński, prymas Polski abp Wojciech Polak.

Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawana jest chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które swą działalnością przyczyniają się do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej.

Patron nagrody, ks. Roman Indrzejczyk (1931-2010) był wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, duchownym zaangażowanym w działalność ekumeniczną, słynącym z przyjaznej i otwartej postawy wobec Żydów i ich religii, co nie zawsze znajdowało aprobatę jego kościelnych przełożonych. Jako proboszcz warszawskiej parafii pw. Dzieciątka Jezus zaprosił do swojego kościoła na wspólną modlitwę z okazji żydowskiego święta Radość Tory.

Ks. Indrzejczyk od początku kadencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego pełnił funkcję jego kapelana. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów powstała w 1989 r. Jej celem jest dążenie do wzajemnego poznawania się i zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężania stereotypów i pogłębiania kontaktów międzyreligijnych. (PAP)

rpo/ ban/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL