Czeski filozof i duchowny Kościoła katolickiego ksiądz Tomasz Halik odebrał w środę Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, przyznany mu przez prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego. Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się w polskiej ambasadzie w Pradze. Wyróżnienie przyznano księdzu Halikowi za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-czeskiego dialogu w dziedzinie kultury i za osiągnięcia we współpracy z polskimi środowiskami katolickimi.
"Odznaczenie wielce sobie cenię, ponieważ od wielu lat z Polską łączy mnie wielka miłość. Już w czasach Kościoła podziemnego utrzymywałem częste kontakty z polskimi intelektualistami katolickimi, z polskimi księżmi" - powiedział ks. Halik w krótkim wywiadzie udzielonym PAP przed ceremonią.
"Już pojutrze będę znów w Polsce i będę mógł panu prezydentowi Komorowskiemu osobiście podziękować" - dodał, mówiąc o planowanym na najbliższy weekend wyjeździe na IX Zjazd Gnieźnieński.
W lutym ksiądz Halik był jednym z inicjatorów apelu czeskich intelektualistów do czeskiego rządu. Intelektualiści wezwali centroprawicowy gabinet Petra Neczasa do podpisania unijnego paktu fiskalnego.
"Podziwiam Polskę, a także jej obecne władze za to ich jednoznaczne ukierunkowanie proeuropejskie. Jestem wielkim pasjonatem i obrońcą zjednoczonej Europy. Wierzę, że i u nas (w Czechach) zostaną przełamane te dążenia do izolacjonizmu i nacjonalizmu" - powiedział PAP.
"Dla mnie ta polska prounijna polityka jest wielką inspiracją i mam nadzieję, że w przyszłości nasze kraje będą mogły jeszcze bardziej współpracować na rzecz pogłębienia europejskiej jedności" - podkreślił.
Ksiądz Tomasz Halik to jedna z najważniejszych postaci czeskiego Kościoła. Wykształcenie socjologiczne i filozoficzne zdobył na Uniwersytecie Karola, studiował także psychologię kliniczną. Święcenia kapłańskie potajemnie przyjął w czasach komunistycznych w 1978 roku i aktywnie działał w czeskim podziemiu katolickim. Od 1990 roku pełni funkcję proboszcza praskiego duszpasterstwa akademickiego przy kościele św. Salwatora na Starym Mieście.
Ksiądz Halik utrzymywał kontakty z polskimi intelektualistami katolickimi, dysydentami oraz przedstawicielami Kościoła już przed 1989 rokiem.
"Cieszę się, że mogłem poznać osobiście cały szereg przedstawicieli polskiej kultury i życia duchowego, że przez lata miałem osobisty kontakt z największym synem narodu polskiego, papieżem Janem Pawłem II - wspominał ks. Halik w rozmowie z PAP. - Przygotowywałem jego pierwszą pielgrzymkę do Czechosłowacji, pierwszą podróż do świata postkomunistycznego. Później byłem z nim w regularnym kontakcie jako konsultant Papieskiej Rady ds. Dialogu z Niewierzącymi".
W Polsce ks. Tomasz Halik wydał wiele książek, opublikował wiele artykułów, udzielił wielu wywiadów prasowych. Często bywa gościem na polskich uczelniach i konferencjach. W działalności naukowej poświęca się teologii, filozofii, religioznawstwu oraz socjologii religii.
W 2007 roku polskie Stowarzyszenie Wydawców Katolickich wyróżniło jego książkę "Wzywany czy niewzywany, Bóg się tutaj zjawi" nagrodą dla najlepszego autora z zagranicy.
W roku 2008 papież Benedykt XVI przyznał mu tytuł prałata honorowego. Polska Rada Chrześcijan i Żydów w 2010 roku uznała ks. Halika za Człowieka Roku.
Z Pragi Michał Zabłocki (PAP)
zab/ az/ mc/