Kultura i sztuka po 1989 roku

20.06.2018

Letnie wydarzenia muzyczne w Filharmonii Gorzowskiej

Pikniki Chopinowskie w plenerze oraz muzyczne warsztaty dla dzieci i młodzieży – to wakacyjne propozycje Filharmonii Gorzowskiej, która w tym tygodniu zakończy bieżący sezon artystyczny.

22 czerwca w Filharmonii odbędzie się ostatni koncert obecnego sezonu artystycznego, ale melomani nie będą długo czekać na kolejne spotkanie z muzyką klasyczną. 

15 lipca rozpoczyna się cykl cieszących się popularnością Pikników Chopinowskich – poinformował w środę na konferencji prasowej dyr. Filharmonii Gorzowskiej Mariusz Wróbel.
 
„W każdą wakacyjną niedzielę o godzinie 16 zapraszamy na plenerowe spotkanie z muzyką Fryderyka Chopina, choć w tym roku repertuar nieco poszerzymy i będzie można usłyszeć dzieła innych kompozytorów, m.in. Debussy’ego, czy Gershwina” – powiedział Wróbel. 
 
Dodał, że ideą tych wydarzeń, jest korzystanie z uroków muzyki na pięknych łąkach okalających Filharmonię. W przypadku, kiedy aura okaże się kapryśna, koncerty będą odbywały się w sali koncertowej. Wstęp będzie bezpłatny. Pikniki z Chopinem będą trwały około dwóch godzin. Ostatni odbędzie się 2 września. 
 
Od 20 do 24 sierpnia Filharmonia zaprosi dzieci w wieku 9-12 lat na drugą edycję warsztatów „Zaplątani w dźwięki. Instrumenty świata”. Uczestnicy tych zajęć będą mieli okazję poznać ponad 100 nietypowych instrumentów z różnych stron świata – zarówno tych tradycyjnych, jak i bardziej współczesnych. Zapisy ruszają w poniedziałek, 25 czerwca. Warsztaty będą darmowe.
 
Podczas konferencji szef Filharmonii przekazał także informacje dotyczące następnego, ósmego sezonu artystycznego. 

Jesienią odbędzie się V Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, podczas którego odbędzie się m.in. koncerty muzyki filmowej i symfonicznej, oraz przedsięwzięcie pod nazwą Drums – 4 – Dances z perkusją w roli głównej. 
 
Rozwijana będzie także koncepcja koncertów kameralnych - w przyszłym sezonie muzycy filharmonii zaprezentują się w oktetach, kwintecie wiolonczelowym, czy trio stroikowym. Zaplanowano również wiele propozycji dla dzieci, w tym przygotowywany właśnie musical „Dogonić Pippi”.
 
„Na pewno w repertuarze na kolejny sezon pojawi się sporo dobrej symfoniki, najwięksi kompozytorzy i kilka prawdziwych gwiazd wśród solistów i dyrygentów” - zapowiedział Wróbel. 
 
Kolejny ósmy sezon gorzowscy filharmonicy zainaugurują 28 września br. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

edytor: Paweł Tomczyk

mmd/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL