Polskie Państwo Podziemne

27.09.2017

List prezydenta z okazji obchodów Dnia Polskiego Państwa Podziemnego

 Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/M. Obara Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/M. Obara

Polskie Państwo Podziemne jest i będzie dla naszego narodu źródłem inspiracji, a postawy działaczy konspiracji i żołnierzy AK wzorcami patriotycznymi - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 78. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

"Wyrazy czci i głębokiego szacunku składam kombatantom Armii Krajowej i cywilnych struktur konspiracji niepodległościowej. Słowa uznania i wdzięczności kieruję do wszystkich, którzy pielęgnują etos Polski Walczącej i pamięć o naszych narodowych bohaterach. Uważam to za ogromnie cenne i ważne, by Polacy czerpali dumę z heroizmu naszych przodków oraz umacniali się w poczuciu bycia wspólnotą, złączoną przywiązaniem do wolnościowych ideałów" - napisał Andrzej Duda w liście zamieszczonym w środę na stronie prezydent.pl.

Jak zaznaczył, tajne państwo i podziemne wojsko, "stworzone pomimo okupacji naszego kraju przez dwa totalitarne imperia", były fenomenem o skali nieznanej w dziejach Europy. "Miliony obywateli Rzeczypospolitej, którzy nigdy nie pogodzili się z utratą suwerenności, z wielką odwagą i gotowością do poświęceń organizowały różnego rodzaju działalność, którą w normalnych warunkach realizują władze różnych szczebli. Najszerzej znaną emanację Polski Podziemnej stanowiła Armia Krajowa, ale równie istotną rolę odgrywało tajne nauczanie na wszystkich szczeblach szkolnictwa, konspiracyjne sądownictwo, administracja, prasa, opieka społeczna" - podkreślił prezydent.

"Wyrazy czci i głębokiego szacunku składam kombatantom Armii Krajowej i cywilnych struktur konspiracji niepodległościowej. Słowa uznania i wdzięczności kieruję do wszystkich, którzy pielęgnują etos Polski Walczącej i pamięć o naszych narodowych bohaterach. Uważam to za ogromnie cenne i ważne, by Polacy czerpali dumę z heroizmu naszych przodków oraz umacniali się w poczuciu bycia wspólnotą, złączoną przywiązaniem do wolnościowych ideałów" - napisał Andrzej Duda w liście zamieszczonym w środę na stronie prezydent.pl

Zwrócił uwagę na fakt, że w tej pracy czerpano z doświadczeń i tradycji Rządu Narodowego i Tajemnego Państwa z okresu powstania styczniowego. "Ale podziemie lat II wojny światowej miało charakter znacznie powszechniejszy, angażując bez mała cały nasz naród. Nawet terror, eksterminacja i masowe prześladowania nie złamały w Polakach ducha oporu. Patriotyzm i lojalność narodu wobec swojego państwa wyszły zwycięsko z wszystkich prób dziejowych" - zaakcentował Andrzej Duda.

"Kulminacją pięciu lat tego olbrzymiego zbiorowego wysiłku była akcja +Burza+, a zwłaszcza Powstanie Warszawskie, w pierwszych dniach którego ujawniły się struktury konspiracyjne. I chociaż przewaga militarna i brutalne zbrodnie okupantów sprawiły, że zryw naszych rodaków nie przyniósł wolności, to Polska Podziemna pozostawiła potomnym testament, którego przesłanie do dziś zachowuje aktualność" - napisał prezydent.

Podkreślił, że jest przekonany, że "my, współcześni Polacy, tak jak nasi przodkowie, gorąco miłujemy Ojczyznę". "I dokładamy wszelkich starań, aby swoją pracą zawodową, badawczą, artystyczną i aktywnością społeczną budować siłę, bezpieczeństwo i pomyślność Rzeczypospolitej. Polskie Państwo Podziemne jest i będzie dla naszego narodu źródłem inspiracji, a postawy działaczy konspiracji i żołnierzy Armii Krajowej wzorcami patriotycznymi, które chcemy przekazywać następnym pokoleniom" - zaznaczył Andrzej Duda.

"Składając dzisiaj hołd ich męstwu i ofiarności, życzę wszystkim nam, Polakom, i naszej Ojczyźnie, aby etos i wartości Polski Walczącej zawsze trwały w naszych umysłach i sercach. Chwała bohaterom Polski Podziemnej! Wieczna pamięć poległym za wolność Ojczyzny!" - dodał prezydent.

Autorka: Anna Kondek-Dyoniziak

Edytor: Paweł Tomczyk (PAP)

akn/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL