Europa i świat po 1989 roku

11.11.2018

Litwa: Hymn Polski na Rossie przy sercu marszałka Piłsudskiego

Litwa-Wilno, Cmentarz na Rossie; grobowiec matki Józefa Piłsudskiego i jego serca. Fot. PAP/J. Undro Litwa-Wilno, Cmentarz na Rossie; grobowiec matki Józefa Piłsudskiego i jego serca. Fot. PAP/J. Undro

Tysiące Polaków mieszkających na Litwie, goście z Polski, przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej wzięli udział w akcji "Niepodległa do hymnu" i wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego na Wileńskim Cmentarzu na Rossie przy mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego.

Akcja, którą zorganizowała ambasada Polski w Wilnie, odbyła się o godzinie 13. czasu lokalnego, czyli o 12. czasu polskiego. W tym czasie polski hymn nadawała też polska rozgłośnia w Wilnie, Radio Znad Wilii. Całość wydarzenia na Rossie na żywo transmitował portal Wilnoteka.lt.

„To wieki dzień, wielkie święto odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską i rok, w którym również Litwini świętują stulecie odzyskania niepodległości” - powiedziała ambasador Urszula Doroszewska zwracając się do licznie zebranych na Rossie.

Ambasador przypomniała, że „przed chwilą (o 11 czasu polskiego) w Wilnie na Placu Łukiskim podniesiono flagi Polski i Litwy.

„To była wspaniała uroczystość na Placu Łukiskim, na placu, na którym zostali zabici powstańcy styczniowi, bohaterowie Polski i Litwy; na placu, przy którym znajduje się więzienie, gdzie męczono naszych bohaterów” - powiedziała ambasador, podkreślając, że „to był moment symboliczny, wzruszający z udziałem władz Litwy i licznie zgromadzonych mieszkańców Wilna”.

Po odśpiewaniu hymnu w mauzoleum Matki i Serca Syna złożono kwiaty i odmówiono modlitwę. (PAP)

aki/ jo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL