W Czarnym Borze, miejscowości odległej o 12 km od Wilna, odbyła się w poniedziałek konsekracja kościoła pod wezwaniem błogosławionego księdza Michała Sopoćki, spowiednika świętej Faustyny Kowalskiej. Jest to pierwszy kościół pod tym wezwaniem na świecie.
Konsekracji dokonał metropolita wileński, arcybiskup Gintaras Gruszas, który zaznaczył, że „poświęcenie świątyni odbywa się w Roku Miłosierdzia Bożego, co nabiera wymiaru symbolicznego”.
Nieprzypadkowo uroczystości konsekracyjne odbyły się 15 lutego: tego dnia przypada 41. rocznica śmierci błogosławionego księdza Sopoćki. Nieprzypadkowo też właśnie kościołowi w Czarnym Borze nadano jego imię.
„Ksiądz Michał Sopoćko w czasie wojny przez ponad dwa lata tu się ukrywał przed Niemcami, ścigany za ratowanie Żydów” - powiedział PAP ksiądz rektor kościoła, Jerzy Witkowski. Schronienia księdzu udzieliły siostry urszulanki, które miały tu klasztor od 1924 do 1946 roku. Sopoćko ukrywał się jako Wacław Rodziewicz i uchodził za dobrego stolarza.
„W Czarnym Borze są jeszcze osoby, które pamiętają Wacława Rodziewicza” - mówił ksiądz Witkowski. Wskazał, że „w swym dzienniku ksiądz Sopoćko zapisał, że czas spędzony w Czarnym Borze był jednym z najpiękniejszych w jego życiu, kiedy mógł tak naprawdę zjednoczyć się z Bogiem, wyciszyć się i przemodlić wszystko to, co usłyszał od świętej Faustyny”.
Kościół w Czarnym Borze został wybudowany niedawno, ale fundamenty pod jego budowę na terenie klasztoru sióstr urszulanek postawiono jeszcze przed II wojną światową. Po wojnie, w miejscu, gdzie miał stanąć kościół, był dom dziecka, potem szpital i przychodnia. W 1991 roku budynek został zniszczony w pożarze. Wówczas mieszkańcy Czarnego Boru postanowili dokończyć dzieło sióstr urszulanek.
W 2012 roku do kościoła sprowadzono relikwie błogosławionego, a na domu, w którym ukrywał się, umieszczono pamiątkową tablicę. Teraz ulica, przy której znajduje się dom, ma być nazwana imieniem błogosławionego księdza Michała Sopoćki.
Ksiądz Sopoćko – spowiednik św. Faustyny Kowalskiej, założyciel Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego - urodził się 1 listopada 1888 roku w Nowosadach na Wileńszczyźnie. Seminarium duchowne ukończył w Wilnie i obronił pracę doktorską na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Ostatnie lata życia spędził w Białymstoku. Zmarł 15 lutego 1975 roku. Został pochowany w Białymstoku, w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ jo/ ro/