Europa i świat po 1989 roku

06.09.2018

Litwa, Łotwa i Estonia chcą, by Walmart usunął sowieckie symbole ze sprzedawanych wyrobów

Litwa, Łotwa i Estonia zwróciły się do wielkiej amerykańskiej sieci tanich sklepów Walmart, aby usunęła ze sprzedawanych przez nią na ich terytoriach wyrobów, m.in. T-shirtów, wizerunki sierpa i młota oraz inne dawne symbole ZSRR.

"Za symbolami w rodzaju sierpa i młota kryją się straszliwe zbrodnie" - napisał litewski ambasador w USA Rolandas Kriszcziunas w liście do dyrekcji amerykańskiego koncernu w Bentonville (Arkansas). "Jeszcze przez wiele stuleci promocja tych symboli będzie wywoływała u nas bardzo bolesne skojarzenia" - podkreślił.

"W latach okupacji Litwy w czasie drugiej wojny światowej przez Armię Czerwoną (tj. od 1939 do zajęcia państw bałtyckich w 1941 r. przez armię Hitlera, wypartą latem 1944 przez wojska ZSRR) wymordowano, oderwano od rodzin i zesłano do obozów tysiące naszych obywateli, niewinnych ludzi" - przypomina ambasador Litwy w piśmie do koncernu Walmart.

Jak podał Baltic News Service, również grupa prawników z Estonii, Łotwy i Litwy w utrzymanym w kategorycznym tonie liście, który skierowała do dyrekcji Walmarta, wystąpiła z żądaniem "niezwłocznego usunięcia" ze sklepów koncernu na terenie tych państw towarów z symbolami ZSRR. (PAP)

ik/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL