27.01.2011 aktualizacja 14.07.2016

Litwa/ Szef OBWE wzywa do pamięci o holokauście

27.01.2011. (PAP) - Szef litewskiej dyplomacji Audronius Ażubalis wezwał w czwartek państwa członkowskie OBWE do dalszej walki z antysemityzmem i innymi formami nietolerancji oraz krzewienia pamięci o holokauście. Litwa w tym roku pełni przewodnictwo w OBWE. "Dzień Pamięci o Holokauście dla milionów Żydów i innych ofiar, w tym Romów i Sinti, służy jako trwałe przypomnienie, że musimy być czujni i energiczni w naszych wysiłkach zwalczania nietolerancji i nienawiści" - powiedział Ażubalis.

"Musimy upamiętnić ofiary, ucząc ludzi o holokauście i zapewniając szacunek dla godności i praw człowieka" - dodał.

W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holokaustu także litewska prezydent Dalia Grybauskaite wezwała do poszanowania każdego narodu i ludzkiej godności poprzez słowa i czyny.

W okresie międzywojennym na Litwie żyło ponad 200 tys. Żydów, z czego 90 procent zginęło podczas II wojny światowej z rąk hitlerowców i ich sprzymierzeńców.

We wrześniu 2010 roku litewski Sejm ogłosił rok 2011 Rokiem Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Litwie.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście został uchwalony w listopadzie 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych; wybrano rocznicę wyzwolenia hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 roku. (PAP)

klm/ ro/
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL