11.11.2010 aktualizacja 13.07.2016

Litwa/ Wileńskie obchody Święta Niepodległości

11.11.2010. Wilno (PAP) - W Święto Niepodległości Polski tysiące osób przybyło we czwartek na wileński cmentarz na Rossie, gdzie w grobie matki marszałka Józefa Piłsudskiego spoczywa jego serce. Tradycyjnie przy płycie marszałka, przy której wartę honorową pełnili polscy kombatanci i harcerze, kwiaty w południe złożyli przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej, polskich organizacji społecznych, placówek oświatowo-kulturalnych, uczniowie polskich szkół, polscy turyści.

Przedstawiciele Związku Polaków na Litwie (ZPL) złożyli też kwiaty w miejscowości Zułów, gdzie urodził się marszałek, a dzisiaj, staraniem ZPL, jest odbudowywany Rezerwat Pamięci Piłsudskiego według projektu architekta Romualda Gutta z 1937 roku.

Okolicznościowe apele i koncerty z okazji Dnia Niepodległości Polski odbywają się we czwartek również w wielu miejscowościach Wileńszczyzny, która w większości jest zamieszkana przez Polaków. Społeczność Niemenczyna - na przykład - przeszła ulicami swego miasteczka z biało-czerwonymi flagami i na cmentarzu parafialnym oddała hołd spoczywającym tu legionistom, którzy zginęli w walkach w 1919 roku.

Natomiast w miejscowości Punżanki, gdzie znajduje się kaplica-grobowiec gen. Daniela Konarzewskiego i jego rodziny, została odprawiona msza święta.

Daniel Konarzewski był uczestnikiem czterech wojen: rosyjsko-japońskiej, polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. W 1920 roku, jako dowódca I dywizji strzeleckiej bronił Warszawy przed bolszewikami. Od roku 1928 był pierwszym wiceministrem spraw wojskowych II Rzeczpospolitej.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ par/
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL