Europa i świat po 1989 roku

22.01.2019 aktualizacja 23.01.2019

Wysokie odznaczenia Polski dla obywateli Litwy

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski wręczył we wtorek w Wilnie obywatelom Litwy ordery i odznaczenia przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę za zasługi dla rozwoju polsko-litewskiej współpracy w kulturze, nauce oraz za zaangażowanie na rzecz społeczności polskiej.

Uroczystość wręczenia odznaczeń 19-osobowej grupie Litwinów i Polaków odbyła się w ambasadzie RP w Wilnie.

„Historię tworzą ludzie. Możemy się o tym przekonać podczas uroczystości odznaczeniowych” - powiedział minister Kolarski, zwracając się do zebranych.

Minister zaznaczył, że odznaczenia są wręczane w dniu szczególnym, w rocznicę powstania styczniowego. „Zarówno tamto pokolenie, które 156 lat temu chwyciło za broń, żeby walczyć o wolność pod znakiem Orła i Pogoni pod hasłem +Za naszą i waszą wolność+, tak też osoby, które dzisiaj są na sali, tworzyły i tworzą historię” - wskazał Kolarski.

„Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za to, że właśnie państwo tworzycie kolejne rozdziały historii Polski i Litwy, historii współpracy i braterstwa polsko-litewskiego” - powiedział minister Kolarski.

Minister kultury Litwy, były dyrektor Litewskiego Instytutu Literatury i Folkloru Mindaugas Kvietkauskas, który otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP za promocję postaci i twórczości m.in. Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, powiedział, że „wyróżnienie dużej grupy pracowników kultury, społeczników jest wyrazem uznania i pięknym gestem państwa polskiego".

„Teraz musimy zastanowić się nad gestem odpowiedzi” - powiedział dziennikarzom Kvietkauskas. Wskazał, że takie działania „wzmacniają stosunki państwowe i społeczne”.

Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP pośmiertnie odznaczony został prof. Algis Kaleda (1952-2017) – polonista i lituanista, badacz polsko-litewskich związków kulturowych, tłumacz, współtwórca polonistyki na Uniwersytecie Wileńskim.

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi w rozwijaniu współpracy kulturalnej, za popularyzację polskiej kultury przyznany został prof. Romualdasowi Budrysowi, dyrektorowi Litewskiego Muzeum Sztuki.

Krzyże Kawalerskie Orderu Zasługi RP poza ministrem Kvietkauskasem przyznano tłumaczom literatury polskiej Irenie Aleksaite i Kazysowi Uscili, dyrektor Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie Lolicie Jablonskiene, dyrektorowi Centrum Sztuki Współczesnej w Wilnie Kestutisowi Kuizinasowi, dyrektorowi Państwowego Muzeum Żydowskiego im. Gaona Wileńskiego Markasowi Zingerisowi, redaktorowi naczelnemu „Kuriera Wileńskiego” Robertowi Mickiewiczowi oraz działaczce społecznej Jadwidze Pietkiewicz.

Grupie dziennikarzy, muzealników, wykładowców, lekarzy nadane zostały Złote Krzyże Zasługi i Srebrne Krzyże Zasługi.

Podczas ceremonii wręczono także specjalne podziękowania za wsparcie projektów promujących polską kulturę na Litwie firmom Orlen Lietuva, AB Ventus Nafta oraz Polskim Liniom Lotniczym LOT. Jak zaznacza w komunikacie Instytut Polski w Wilnie, „dzięki ich pomocy udało się zrealizować szereg ważnych projektów, m.in. 18. Festiwal Filmu Polskiego na Litwie, a także litewską premierę spektaklu +Dziady+ w reżyserii śp. Eimuntasa Nekrosziusa podczas festiwalu +Sirenos+”.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL