Europa i świat po 1989 roku

13.01.2018

Litwini w Polsce obchodzą Dzień Obrońców Wolności

Litwini z Puńska (Podlaskie) pamiętają tragiczne wydarzenia pod wieżą telewizyjną w Wilnie w 1991 r. W weekend w gminie Puńsk odbywają się uroczystości związane z 27. rocznicą tamtego wydarzenia.

13 stycznia 1991 r. jednostki Armii Radzieckiej wkroczyły do Wilna i zajęły wieżę telewizyjną oraz inne obiekty strategiczne. Doszło do starć, w których zginęło 14 osób narodowości litewskiej, a piętnasta zmarła od odniesionych obrażeń. Mniejszość litewska w Polsce prowadziła wówczas zbiórkę lekarstw i pieniędzy. Na Litwie 13 stycznia jest obchodzony jako Dzień Obrońców Wolności.

"Cały czas pamiętamy o tych tragicznych czasach. Wiedzę o tym przekazujemy także młodzieży, która uczestniczy we wszystkich uroczystościach" - powiedział PAP wójt Puńska Witold Liszkowski. Dodał, że w piątek nauczyciele we wszystkich szkołach w gminie zorganizowali apele i uroczystości, by upamiętnić tamte wydarzenia.

W sobotę wieczorem w kościele w Puńsku odbędzie się msza w intencji ofiar pod wieżą telewizyjną a potem będzie spotkanie wspomnieniowe przy ognisku.

W niedzielę obchody przeniosą się do Domu Kultury Litewskiej w Puńsku, gdzie odbędzie się specjalny koncert rocznicowy.

Liszkowski powiedział PAP, że 27 lat temu, kiedy doszło do starć w Wilnie, był studentem na uczelni litewskiej. Wówczas po 13 stycznia przez 5 dni brał udział w demonstracjach przy parlamencie litewskim.

Z kolei mniejszość litewska z Puńska 13 stycznia 1991 roku zgromadziła się wówczas w urzędzie gminy, by razem czekać na informacje z Wilna i w taki sposób wspierać swoich rodaków na Litwie. Potem organizowali pomoc humanitarną dla swoich rodaków.

Puńsk jest nazywany stolicą Litwinów w Polsce. Społeczność litewska stanowi w tej gminie aż 80 procent. Sami Litwini szacują, że w Polsce mieszka ich kilkanaście tysięcy. Jednak według ostatniego spisu powszechnego, którego wyniki są podważane przez organizacje mniejszości narodowych z Podlasia, mniejszość litewska w Polsce liczy około 5,8 tys. osób.(PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ hgt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL