Budowa niepodległego państwa

29.01.2018

Łódzki IPN: cykl wydarzeń z okazji stulecia odzyskania niepodległości

Źródło: IPN Źródło: IPN

Konferencje naukowe, wydarzenia w przestrzeni publicznej oraz działania edukacyjne znalazły się w planach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowanych przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

W poniedziałek rozpoczął się w Łodzi pierwszy etap dwuletnich szkoleń dla nauczycieli, poświęconych tematyce walki o niepodległość Polski i budowy struktur II Rzeczypospolitej, organizowanych przez IPN we współpracy z MEN. To jedno z wielu wydarzeń, które złożą się na program całorocznych obchodów rocznicowych, przedstawiony mediom przez kierownictwo Instytutu.

"Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa rocznica odbywająca się dla przypomnienia wyjątkowych ludzi. Region łódzki ma piękna kartę w historii walk o niepodległości II Rzeczypospolitej. Warto przypomnieć m.in. postacie harcerzy - legionistów, jak płk Wacław Lipiński, gen. Edward Pfeiffer czy gen. dywizji Janusz Głuchowski - to tylko przykłady żołnierzy bohaterów pochodzących z tych ziem" - podkreślił dyrektor łódzkiego IPN Dariusz Rogut.

Rogut przypomniał, że obchody związane ze stuleciem niepodległości zostały zainicjowane przez łódzki IPN już w ubiegłym roku. Zorganizowano m.in. konkurs historyczny dla młodzieży o Józefie Piłsudskim oraz dwie konferencje naukowe - w Łodzi i Bełchatowie - związane ze 150. rocznicą urodzin marszałka.

"W Piotrkowie Trybunalskim zainaugurowaliśmy cykl otwartych wykładów naukowych w ramach warsztatów +Akademia Niepodległości+. Projekt nieprzypadkowo odbywa się w tym mieście, które ma nie tylko piękną kartę historyczną związaną z I Rzeczypospolitą, ale także z II Rzeczypospolitą - to w Piotrkowie rozpoczęło się formowanie III Brygady Legionów. Wykłady będą próbą przywrócenia pamięci o osobach, które odegrały ważną rolą w odzyskaniu niepodległości, a w ciągu lat uległy zapomnieniu" - dodał dyrektor łódzkiego IPN.

Naczelnik biura badań historycznych łódzkiego IPN Sebastian Pilarski podał, że cykl konferencji naukowych poruszających problematykę odrodzenia Polski zaplanowany został na cztery lata.

"W tym roku planujemy wiele przedsięwzięć; najważniejsze z nich będą dwie konferencje - pierwsza w październiku w Łodzi +Łódzkie drogi do niepodległości+, na której historycy poruszą problematykę związaną m.in. z pobytem Piłsudskiego w Łodzi, rewolucją 1905 roku, udziałem łodzian w Legionach oraz z Bitwą pod Łodzią. Kilka tygodni później spotkamy się w Bełchatowie, gdzie będziemy rozmawiać zarówno o wydarzeniach rozgrywających się na terenie odradzającego się państwa polskiego, ale także o uwarunkowaniach międzynarodowych, które doprowadziły do odzyskania niepodległości" - poinformował Pilarski.

W święto 11 listopada IPN zorganizuje na ulicach Łodzi akcję "Łódzki Przystanek Niepodległość" - jej nazwa nawiązuje do słów przypisywanych (błędnie) marszałkowi Piłsudskiemu, o tym, że "wysiadł on z czerwonego tramwaju na przystanku Niepodległość". Na pl. Dąbrowskiego uruchomiony zostanie tytułowy przystanek, na którym zatrzymywać się będą zabytkowe tramwaje wożące uczestników na przejażdżki historyczne z przewodnikiem. Na przystanku Radiostacja będzie można zwiedzić siedzibę Polskiego Radia, zbudowaną w okresie II Rzeczypospolitej, natomiast w Muzeum Tradycji Niepodległościowych - dawne więzienie, w którym w 1900 r. osadzono Piłsudskiego.

W ramach działań edukacyjnych - obok cyklu szkoleń dla nauczycieli - łódzki IPN przygotował konkursy historyczne, warsztaty oraz rajd dla uczniów. W maju wydane zostaną także trzy gry edukacyjne.

"Do szkół podstawowych i gimnazjów trafi gra memory +Twórcy niepodległości+, łącząca wydarzenia z postaciami znaczącymi dla odzyskania niepodległości. Dołączony będzie do niej wykład i ćwiczenia dla uczniów. Z kolei domino +Drogi do niepodległości 1914-1918+ ma na celu przybliżenie nastolatkom wydarzeń Wielkiej Wojny rozgrywających się na arenie międzynarodowej. Jej kontynuacją będą puzzle dotyczące lat 1918-1923 i przeznaczone dla szkół ponadpodstawowych; przybliżymy w nich wiedzę o kształtowaniu granic II Rzeczypospolitej" - zaznaczył Artur Ossowski z Biura Edukacji Narodowej w łódzkim IPN. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL